top of page

“PRONAR” I KUJTIMEVE
“PRONAR” I KUJTIMEVE

Kushtuar

mikut tim vlonjat, Viron Kona

“Pronar” i dy deteve unë jam,

por asnjërin nga ata s`e kam,

n ‘flladet e tyre t ‘ëmbla u rrita,

vend perëndish, nata dhe dita.


I ëndërroj të dy detet çdo natë,

dua t`u afrohem, më ikin larg,

s`di ç`të them, kështu e ka jeta,

me mall u them “Tungjatjeta!”

Shtëpinë ku linda, edhe u rrita,

plani ma zuri dhe e bënë pallat,

s`ka më gjurmë t ‘vegjëlisë sime,

atje ku çdo gur ndizte kujtime!


Shenjtorë: Vlorë, Adriatik e Jon,

do t ‘jeni zemra ime gjithmonë!

Ju kam kyçur fort n ‘gjakun tim,

sot dhe nesër, gjer në amshim!


V. Kona dhe B. Saliasi

51 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page