top of page

Portieri shqiptar përfundon transferimin tek Dundalk


Portieri shqiptar përfundon transferimin tek ekipi irlandez DundalkDUNDALK KA FIRMOSUR nënshkrimin e portierit shqiptar Alessio Abibi. Abibi 24-vjeçar lidhet me Lilywhites pas një magji të shkurtër në Shqipëri me KS Kastrioti në fund të vitit të kaluar.

I lindur në Umbertide, një qytet në provincën italiane të Perugia, Abibi filloi karrierën e tij me Pescara dhe kishte huazime në Perugia dhe Gavorrano si adoleshent.

Ai vazhdoi të bëjë debutimin e tij për të moshuarit për Gavorrano si një 17-vjeçar në një ndeshje në Serie D kundër Triestina dhe u shpërblye me ndeshje ndërkombëtare në nivelin e mitur për Shqipërinë. Abibi gjithashtu kaloi nëntë muaj në Spanjë me Segunda Division B ekipin Eldense në 2017 para se të transferohej në KF Tirana në Shqipëri. Ai kaloi dy sezone në kryeqytetin shqiptar, duke ndihmuar klubin të fitonte ngritjen në fluturimin e lartë gjatë asaj kohe, ndërsa gjithashtu mblodhi medaljet e fituesve të Kupave të Shqipërisë dhe Super Kupave. Ai më pas u kthye në Itali në Gusht 2019 ku kishte hyrë në klubet e Serie C Avellino dhe Cavese.

"Alessio ishte një nga portierët që unë studiova dhe skautova dhe nga të gjithë, ai ishte ai me karakteristikat më të mira se si duam të luajmë," tha trajneri i Dundalk, Filippo Giovagnoli rreth nënshkrimit të ri të klubit. “Ai është i madh, me të vërtetë i mirë në ajër, i fortë në sete mbrojtëse, trim dhe i mirë në top gjatë ndërtimit. Ai është gjithashtu i ri, vetëm 24, dhe është një lojtar që ne mund ta zhvillojmë. Ai ka një të ardhme të shkëlqyer përpara tij. ”

20 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page