top of page

Poeti


Poeti

Astrit Lulushi


Çfarë është poeti veçse një i dehur -

që lëkundet tavernave,

duke murmuritur dërdëllitje.

Endacak i çrregullt,

që i ka hipur autobusit

falas për askund;

karikatura e një shoqërie

e cila dëshiron të dëgjojë

‘sa e bukur është’;

persona non grata që prish

festën tuaj të sofistikuar,

duke bërtitur gjithë natën

për Zotin dhe demonët

dhe duke pirë gjithë uiskin tuaj;

I çmendur që ka harruar të mjekohet;

“Gomar” që thotë të vërtetën

të cilën nuk doni ta dëgjoni.

14 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page