top of page

Perendimi, Shqiperia si Kina para 2500 vjet


Dr Kostantin Qeparoi

Paganizmi, kultura Heleno-Romake dhe Maoizmi Pitagora 20 vjet neper piramidat, qendra te kulteve egjiptiane. 8 vjet rob ne Babiloni. Zbuloi misteret e universit, te jetes dhe Sokrati e vazhdoi duke ju mesuar ne Agora Athinasve jeten nen Zeusin dhe jashte tij. Per kete te fundit asambleja demokratike me shumice injorante i dhane kupen e helmit.

Nxenesi i tij Platoni, donte deri 7 skllever familja, tregoi per shtetin, per shoqerine per fenomenet e natyres te pelqyeshme per Civilizimin Perendimor per ta kthyer njeriun ne skllav, qen, per te jetuar ne djerse e tij. Ne teorite e tij dhe perendite Helene Apollo e Dionysi u mbeshtet kristjanizmi, Perendimi. Nxenesi tjeter Aristoteli krijoi teorite e jetes mbi toke, bazat e Islamit qe ndihmuan ne krijimin e shoqerise me ligje, por mbajtjen e njeriut skllav. Filozofe te tjere koha i hodhi poshte.

Ne Lindje jeta ne shoqeri filloi dhe vazhdon ndryshe. Para 2500 vjet kemi: Buda kerkon: Deshire ( uri, lakmi ) sa me pak. Paqe ne mendje. Kon Fuci : Nder, respekt, pershendetje qe kushtojne pak por vleresohen shume. Tao : Mos dil nga rruga natyrale e jetes, e Krijuesit, e Universit qe eshte ne ekujliber, ne harmoni.

Mao mbante ne xhep gjithe jeten nje broshure me 40 faqe per tre filozofite kineze. Kjo ne perendim nuk njihet. Nje profesor per 40 vjet jete ne Kine rekomandonte kete material qeverive te tij ne Amerike dhe sot akoma nuk eshte perkthyer e jo me studjuar. Atje eshte rruga, psikologjia, veprimtaria e tyre e pa kuptueshme, e pa besueshme per perendimoret. Perendimi eci ne rrugen e tij qe bazohej ne kulturen Heleno-Romake, ne Kristianizmin. Me Trump qe rrezistio pak, perfundoi, dhe ju hap rruga Maoizmit, jetes sociale sipas filozofeve Kineze te lashtesise.

Me dokumentin e Institutit Himara ne New York, me karten e antarit te Akademise Shkencave New York, Mars 2019 u paraqita ne UCLA ( Universiteti Californi Los Angeles ) per te studjuar kete filozofi. Krahas te drejtes per te terheqe libra me rekomanduan Qendren e Kabales te hebrejve. Atje mora 7 pershtatje ne anglisht te Librit Tao. Per fat Profesori universitetit te New Yorkut Shenasi Rama, pensionist Florida kishte pershtate gjendjen e sotme ne Shqiperi me dise rjeshta qe i perkisnin jetes ne shoqerine kineze 500 vjet para ere se re.

E pershtata ne shqip filozofine Tao. Po jap disa vargje te nxjera nga ky liber qe i pershteten jetes se sotme kudo ne Shqiperi ne Paris e Amerike. Ju kujtoj se ne 2500 vjet per 25 faqet e kesaj filozofie jane bere mbi 5000 shkrime ne mbere boten. Per cdo fjali keni ne Google per studim ( research-erevna ) me dhjetra faqe. Beso pastaj lexo. Paqe ne mendje ti kuptosh. Pa hile ne jete ne se do ti zbatosh. Dr. Kostantini

Himare ku kish histori, jeta behej ne tradite, Gjeje urtesi, mencuri, me te madhen pasuri, Te varfer, me shpirtin plot, me bese ne unitet, Miqesi, krushqi, interes cdo gje ne komunitet.

Sot drejtojne gabuar, perdita ne cmenduri, Kafsheri, veset e keqija mbreterojne ne shoqeri, Te marrin token, te vetmen per jetese, kapital ! Duan akoma ne pushtet se jane 'te pastert kristal'.

Nga Tao: Votoni nje te Ri, jo mashtrues 'mik' me dy faqe, Te ktheje tokat, midis vllezerve te sjelle paqe, I zgjedhur nje here, jo dy e tre, ne tradite te vjeter, Kjo eshte rruga e Zotit, me Vote e gjejme pa tjeter.

Kush do kariken pa afat, behet person i urryer, Po nuk iku me dashje, me damke do shperblyer, Kur dikush mbush kohen, pse duhet tejkaluar? Do jetoje me nder, ne se ne kohe ka ndaluar.

Kur je ne pushtet, mos u krekos pa mase, se vjen koha qe iken dhe nderi do humbase. Nderto shtepi, mbush dyshek e jastek me pare, Dikur vjen casti sjell pagjumesi, mendja del fare.

Nga krenari e semure mos kujto se je dikush, por dije se nga rrenia nuk te shpeton askush. Tokat s'i ktheve, terhiqu kur te mbaron afati, Perendia nga mallekimet, shen Mehillin e ka gati. Kuriozitet: Qiraja e apartamentit ne IRVIN University ku u strehova, ne jug te Los Angeles ishte 3500-4000 dollare/muaji. E tille ishte dhe vlera e fjales dhe e vete njeriut.

23 views0 comments

コメント


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page