top of page

Per George Kastriotin


ELKO N. Qeparoi

s today, died our Last Legitimate King, So light a candle, if you know his deeds. Si sot, nderroi jete Mbreti jone i Fundit... ✞ Ndezni nje qiri per George Kastriotin ✞


  Per George Kastriotin


Yll ishte George. Kastrioti, karma e Pirros dhe Aleksandrit, E dergoi shpetimtar Zoti, Evropen e mbrojti nga Sulltanet. Bir nga vendi Arberor, i vogël ne nr, po i madh ne jehone, Rriti Princesha Luanin, nuk ju tremb syri nga Perandorët!

Si pershkruhet figura e Tij: Fuqi Hyjnore a gjeni i rrallë? Gjeniu kishte madheshti ne kurorë, Almadhian mbi balle! Me tre mije kalores shigjetare, hordhite e egra shkaterroi Pengoi aziatiket barbare, Evropen nga deshtimi e shpetoi.

Skenderbe, je lavdiplote, bijte e Shqiperise te nderojnë, Pas Fan Nolit, ashtu si Ju asnje nuk doli ne fitore t’i cojë! T’u kthejë shqiptareve nderin, te marin trojet tona emrin  T' u kalisë drejtuesve gjykimin, t’u japi te ligjve denimin!

Vite dhe dekada kaluan, njerezit akoma shpresojne me kot, Ligje e komande ne tokat tona, serbi, turku, bene dje e sot. Ndoshta jeta gjen zgjidhje, patriotet japin jeten per atdhe,  Nacionalistet per interes, ikin pa lavdi, perbuzur e pa nder!

Marrin mallkime jo urata, së fundi ashtu perfundon ligesia, Shuhen dikur si shterngata, lene  urrejtje jo vlera te mira.  Nder e lavdi per njerez qe kujtojne vepren e Skenderbeut, Te ndezim se bashku sot ca qirinj per GEORGE K. BEUN! ✞

© ELKO

✎ 17 January 2020 #ELKO N. #Qeparoi 

10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page