top of page

Pellg


Pellg

Astrit Lulushi


Buzë një rruge

Një pellg i errët

Agim i zbehtë

Shi i ftohtë bie.


Vetëm, një njeriu qëndron

Duke mbajtur tre monedha.


Ai i bie pellgut

Tri herë në shi

Dhe ofron monedhat

te një pemë e lashtë

Pastaj përkulet mbi ujë

Shikon veten, në sfond

Një qiell argjendi.


Agimi po godet pellgun

Një peshk në thellësi të tij?

Uji qetësohet përsëri

Qielli flakëron i kuq.


Njeriu ngrihet

Asgjë nuk ka ndryshuar

Por të nesërmen një erë

fryn ngrohtë nga deti.


12 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page