top of page

PASHË QARTË


JACK KEROUAC (1922 – 1969),


Shkrimtar dhe poet amerikan.


Pashë

qartë

skeletin

nën gjithë

këtë

shfaqje

të personalitetit

ç’gjë

mbetet tjetër

nga njeriu

dhe gjithë krenaria e tij?

dhe gjithë mezet e natës…

dhe damixhanët e pijeve

poshtë fytit

… eshtrat- kalben

në varr,

tiparet e fytyrës

transformohen në krimba

.

.

.

.

e nga ai

s’dihet më

asgjë

.

.

.

.

Jeta është e sëmurë

Qentë kolliten

Bletët fluturojnë

Zogjtë çukitin

Pemët priten

Pyjet vajtojnë

Njerëzit vdesin

Dëmtuesit provojnë

Librat gënjejnë

Milingonat fluturojnë

Përshëndesin


Perktheu: Faslli Haliti

10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page