top of page

PËLLUMBAT E MURMËThani Naqo

PËLLUMBAT E MURMË

Gjithësia u zhyt në mugëtirë,

pëllumbi i murmë shuan me krahë kandilët e yjeve.

Ai lëpin buzët e veta,

lyer me njomështi ëmbëlcake dhe të kripur.

Ajo kthen e vërtit rrobat e nderura përqark stufës,

dy fole kanarinash ia mbulojnë gjinjtë e zhveshura.

Nuhat symbyllur këmishët me jaka të shkërmoqura nga përqafimet.

-Edhe sonte do shikoj ëndërr me trendafil,

- tha e qesh e tej lumturuar.

Palos një mbi një çorrapet e ngrohta,

(nga ato që vesh dimri i varfër,

arnë mbi arnë,

në pllaze e thembra.)

Lëvizjet magjike,

të gishtave e krahëve,

shtrojnë flokët dhe palosin të tejdukshmet,

që vesh për gjumë e për festë femra.

Në ëndrrën e mëngjesit trupin ai e kish të pendosur,

pëllumb i murmë ndizte kandilet e yjeve.

Ajo mbante në sqep gonxhen e porsa çelur

dhe ëndrra aromonte trendafil.

2020


15 views0 comments

留言


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page