top of page

Një shqiptar në GujaratNjë shqiptar që sulmoi portugezët në Indi gjatë shekullit të 16-të


GUJARAT, DAMAN dhe DIU


Ndërsa vizitova ish-koloninë portugeze të Diu, një enklavë në bregun jugor të gadishullit Saurashtrian të Gujarat, hasa në një hapësirë ​​të hapur që ofron pamje të mrekullueshme të kështjellave.


Adam Robert Yamey


DIU HËN


Ai përmban një kolonë të gjatë, të rëndë, me katër anë, me vija gjatësore. Rrathët me tela që shërbejnë si hapa të thjeshtë ofrojnë një mjet për të arritur majën katrore të sheshtë të kolonës. Ky është një monument i ndërtuar nga portugezët për nder të gjeneralit guxharat Khadjar Safar (i njohur nga portugezët si 'Coge Cofar').

Guxharatët dhe portugezët ishin armiq dhe një rrethim ndodhi në vitin 1546. Ky rrethim i Diut u fitua nga portugezët, por Safar u kujtua për trimërinë e tij. Unë kam parë një foto të kësaj kolone të bërë në vitet 1950, kur mbante një pllakë në portugalisht që lexonte në përkthim: “Varri i Coge Cofar, nxitësi i rrethimit të dytë të Diut. Komandanti i Përgjithshëm i trupave turke dhe jeniçere nga mbretëria e Cambaya, imponues të rrethimit të kësaj Kalaje. Në maj të vitit 1546, ai u vra nga një plumb endacak që doli nga Kalaja, depërtoi në forcat turke dhe i hoqi kokën. Ai ishte trim dhe guximtar.”

Kuzhippalli S Mathew duke shkruar në portugalishten e tij dhe Sulltanati i Gujaratit, 1500-1573 tregon se Khwajar (ose Khadjar) Safar ka lindur në Itali nga prindër katolikë, ndoshta shqiptarë. Një tregtar i suksesshëm, Safar, me tre varkat e tij të ngarkuara me erëza dhe droga të vlefshme, u kap nga një gjeneral i Sulltanit të Kajros, i cili e takoi atë në Ngushticën e Mekës. I burgosuri i bëri aq përshtypje Sulltanit saqë së bashku filluan të planifikonin mënyra për të dëbuar portugezët nga arena tregtare e Oqeanit Indian.

Aktivitetet e Portugalisë po shkatërronin importin e erëzave në Evropë përmes Egjiptit. Sulltani i dha Safarit komandën e anijeve për të sulmuar portugezët në Indi. Deri në vitin 1508, ai kishte luftuar tashmë me portugezët pranë Chaul dhe Diu. Pas shumë aventurash, mes të cilave ai u arratis nga Egjipti, u konvertua në Islam dhe madje u shërbeu për pak kohë portugezëve, ai u bë një person i rëndësishëm në Sulltanatin e Guxharatit. Të dy Khadjar Safar dhe djali i tij Muharram Rumi Khan u vranë gjatë rrethimit të 1546.

12 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page