top of page

Ngjarja tragjike në një familje me origjinë shqiptare në Australi


Veton dhe Lindita Musai, 29 dhe 25 vjeçe

Ngjarja tragjike në një familje me origjinë shqiptare në Australi


Një ngjarje tragjike ndodhi paraditen e 31 Dhjetorit në Melbourne të Australisë. Veton dhe Lindita Musai, 29 dhe 25 vjeçe, një çift bashkëshortësh me origjinë shqiptare u qëlluan për vdekje përpara shtëpisë së tyre. Autor i ngjarjes së rëndë dyshohet se është babai i vajzës, i cili pasi qëlloi me armë çiftin, tentoi të vetëvritej.

Sipas mediave australiane, ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 10:30 (me orën lokale) të së martës. Autori, 55-vjeçari Osman Shaptafaj, shkoi në shtëpinë e çiftit, që sapo kishte festuar përvjetorin e parë të martesës dhe qëlloi për vdekje të bijën 25-vjeçare, e cila humbi jetën në vendngjarje. Ndërsa bashkëshorti i saj 29-vjeçar u dërgua në gjendje kritike në spital, ku dhe ndërroi jetë.

Dëshmitarë thanë se e kishin parë autorin t’i vinte armën në kraharor dhëndrit të tij duke e qëlluar. Më pas ai e kishte kthyer armën nga vetja. 55-vjeçari, i cili jetonte në Altona North, u dërgua në spital si pasojë e plagëve, ku dhe ndodhet i ruajtur nga oficerët e policisë.

Një i afërm i çiftit Musai nëpërmjet një postimi në Facebook konfirmoi se autori i dyshuar ishte babai i Linditës. “Sesi mundet një baba t’i marrë jetën të bijës është përtej logjikës. Sot humbëm kushëririn tim të vogël Veton Musai dhe gruan e tij engjëllore Lindita Musai. Nuk kam fjalë për të përshkruar atë çka ndjej”, shkruante i afërmi i çiftit.

Mediat australiane raportojnë se e gjithë skena e krimit ka tronditur familjarët e çiftit, që mbërritën në vendngjarje. Në media nuk ka ende të dhëna për vendlindjen e viktimave, apo sa kohë kishin të vendosur në Australi.

Megjithatë në një vështrim në rrjetet e tyre sociale, Vetoni dhe Lindita dukeshin tejet të dashuruar dhe të lumtur me njëri-tjetrin.

Mediat vendase shkruajnë gjithashtu se Lindita punonte në agjencinë e pronave të patundshme Colliers International, ndërsa Vetoni punonte në National Australia Bank.

Motivet e kësaj ngjarjeje tragjike momentalisht mbeten mister.


20 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page