top of page

Ne, spektatorët…


Klejda Plangarica


Ta vjedh?

Me zemrën time në dorë

përpëlitem.

E pabesueshme t’i gjej një qoshk

në mishin tënd,

nga gjaku yt, një grimë për të të zbraz.

E përbindshme ta kthej zvarrë

aty ku ish,

në trup-gërryerin tim pa gjak.

Zemrën tënde përpëlis

në dorën tjetër.

Ta vjedh?


Ne, spektatorët…


Tragjikomeditë, mjerisht, vazhdojnë

edhe pas mbylljes së sipareve.

Të gjithë, pamëdyshje, e kanë ditur

dhe po kaq e dëshmojnë çdo mbrëmje…

Por askush s’guxon

të vrapojë drejt skenës,

të ndreqë diçka,

madje t’i grisë edhe perdet.

Edhe pse secili vetëquhet Mesia,

i trembemi murit të rëndë prej cohe,

që kushedi ç’intriga fsheh pas vetes!

Mbetëm, gjithë kohës, spektatorë të zellshëm!

Tragjikomeditë, mjerisht, vazhdojnë

edhe kur kyçet portë e vjetër e teatrit.

Ne kyçim dyert e strehave tona,

Mbyllim sytë dhe duartrokasim…

11 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page