Ndahet nga jeta në moshën 89 vjeçare aktori i mirënjohur Fuat Boçi.Aktori fierak i qindra roleve të njohura ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij në qytetin e Fierit. Boçi do të përcillet për në banesën e fundit këtë të martë në orën 12:00.

Rrugën e artit Boçi e nisi qysh në moshë të re dhe është një nga themeluesit e Estrades së Fierit.

Kush ishte Fuat Boçi: 

Fuat Boçi lindi në vitin 1931 në Voshtinë  dhe ne vitin 1938 familja e tij u shpërngul në Fier.

Boçi spikati për talentin e tij si aktor komik dhe si këngëtar në vitet e ushtrisë dhe është një nder aktoret themelues të Estrades së Fierit, me 1957. Ne vitin 1965, vijoi studimet ne liceun artistik “Jordan Misja”, pa shkeputje nga puna.

Boçi mbetet i dashur për publikun edhe në rolet e Zeneli te komedia “Pas vdekjes” e Çajupit, dajua te “Shi ne plazh”, Sotiri tek komedia “Nje budalla e gjysëm”.

Fuat Boçi mban titullin “Qytetar Nderi i Fierit” dhe “Artist i merituar”.

Nugushëllime!

57 views1 comment

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif