top of page

Ndërron jetë aktori i njohur Xhevdet Ferri


Xhevdet Ferri

Kinematografia shqiptare ka humbur një ndër aktorët më të mirë të saj. Mësohet se sot ka ndërruar jetë aktori Xhevdet Ferri, në moshën 59 vjeçare, nga një sëmundje e rëndë.

Xhevdet Ferri, lindi në Durrës, më 26 nëntor 1960. Ai ishte bashkëshort i aktores Rozeta Ferri me të cilën ka luajtur në shumë filma si “Dhe vjen një ditë”, “Vitet e pritjes”, “Gjoleka djali i Abazit”.Filmat kryesor të Xhevder Ferrit

Në kërkim të kujt – (2009) ….ProkuroriGjallë – Alive! (2009) …ZefiTime of the Comet (2007) …. babai AnjezesGjoleka, djali i Abazit (2006) …shoferi kamionitSaimir – (2004) …EdmondDasma e Sakos – (1998) …SakoLoin des barbares – (1994) …refugjatVitet e pritjes – (1990) …GjoniTreni niset në shtatë pa pesë – (1988) …MartiniPërrallë nga e kaluara – (1987)…TrimiDhe vjen një ditë – (1986) …..GoriHije që mbeten pas – (1985) …Agron ShkabaVendimi – (1984) ….SadriuFushë e blertë fushë e kuqe – (1984) …PetritiBesa e kuqe – (1982) …PaliEra e ngrohtë e thellësive – (1982)Gjurmë në kaltërsi – (1981 )…AstritiSketerre 43 – (1980) …ArjaniVëllezër dhe shokë – (1980 )…Marko

147 views11 comments

11 CommentsFatmiroshe Xhemalaj U prehte ne paqe ai qe na solli paqe ne shpirt ne kohera te veshtira

Like

Teuta Beqari Osmani E pabesueshme!

Like

Idriz Bezhani Ngushllime familjes dhe gjithë dashamirve te ndjerit. Pushoftë ne paqe.

Like

Vullnet Hoxha Mrekullite nuk vdesin kurre. Respekte vitalitetit te skenes Shqiptare

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page