top of page

MOS QAJ, OR MIK!


MOS QAJ, OR MIK!

(Z. H)


Mos qaj zotëri, për mikun që mbyll portën

Të sheh karshi dhe shkon me bisht në shalë

Sa keq më vjen, që paske humbur kohën

Por më beso, nuk vlejnë miqtë gërdallë


Mirënjohja zgjohet vrulltas tek sojlliu

Që ndjen në shpirt çdo dhimbje rretheqark

Unë njoh dhe kafshë, që kanë fytyrë njeriu

Ndaj i shpërfill dhe qesh me to nga pak


Ajo që zgjaste putrat për mëshirë

(Nuk di ç'më flisnin sytë e saj të zes!)

E di, në tjetër shtrat qëndron e shtrirë

Prandaj e flaka, si të ndjej pendesë?


Argjend i vjeshtës derdhet pa kursyer

Të dy jemi vërsnik me këtë stinë

Ky lum kujtimesh, ja tek vjen rrëmbyer

Më sjell tek ti, po ti s’e pi rakinë!


S'e gjejmë dot gëzimin e munguar

T'ia shtojmë jetës pak nga pak çdo ditë

Se fundja, fati ynë qënka i shkruar

Për lolot kemi fjalën si kamzhik...

25 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page