top of page

Mihal Gjergji: PEIZAZH NGA VENDLINDJA 

Shkoj të çmallem me muzgjet e arta

Në peizazhin që josh edhe deh

S’di nga zbresin ca fjango të kaltra

Si kusare del hëna dhe sheh

 

Ja lëndinat, si prehri i nënës

Mbushur lule, aromë e nektar

Dhe më tej një bilbil ia thotë këngës

I mban iso nga larg një longar

 

Mbi tërfil e lastar ulet zogu

Vesën pi edhe brof e këndon

Dhe dafina dhe bliri dhe shtogu

Edhe lisi tund krahët, më fton

 

Shtrungë e gurtë, si tempull i artë

Ku sjell tufën përçori, si mbret

Pi kulloshtër a qumësht me ajkë

Kukurecin mbi prushin që tret

 

Ndjej furtunën nga floku në thua

Dita tjetër nuk di çfarë do bjerë

Është një lumë që rënkon dhe për mua

Ndërsa digjem bëj dritë për të tjerë!

 

Kurvelesh, Prill 2020

10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page