top of page

Mbresa nga nje moderator televiziv


Ekrani televizorit , na eshte imponuar , te bashkejetojme me problemet , qe trajton , ne format me te larmishme te mundeshme . Televizioni k afituar te drejyten e qytetarise , ne jetem njerezore . Eshte i pa perfillshem numuri i familjeve , qe nuk jane te lidhur me kete mjet , qe eshte i pa varur , nga vullneti yne . Na imponohet me erudicionin , qe percjell , ne forma te sofistikuara . Rregullisht i neneshtrohemi llogjikes se na dikton i ashtuquajturi ekran i vogel .

Nuk e di pse eshte quajtur “i vogel “ , kur e vleresojme me nota maximale dhe barazohet me madheshtine natyrale . Nuk e teperoj , po ta quaj apartin televiziv pjestarin me te ditur dhe me te mencur edhe ne familjet e shkencetareve . Kete e them pa e teperuar , sepse sejcili shkencetar , nuk mund te jete kopetent , ne te tra fushat , qe operon televizioni , me programet e larmishme , tekniko shkencere , social kulturore , muzikore , tradicionale dhe historiko letrare . Keto jane disa nga arsyet , qe e quaj pjestarin , me inteligjent dhe me impresionus , se te tere personat , e ulur rreth tryezes famijare, qofshin dhe shkencetare .

Programet televizive shqiptare , kane bere progres , qe une nuk e pata parafytyruar kurre . Eshte veshtire t’i dallosh nga televizionet shume te zhvilluara europjane. Ky zhvillim spektakolar i televizionit , eshte produkkt i punes dhe investimit te pronareve , perfshire dhe RTSH , por dhe te personelit , qe na jep produktin televiziv periodik .Cilesine televizive , njerzit pergjegjes e shofin me shqetesimin , qe meriton.

Per njerin prej ketyre eksponenteve tekniko – artistik , do te cfaq konsideraten , qe me ka lene mbrese , me pergatitjen profesionale dhe paraqitjen artistike . Si c’do shikus krijoj opinonin personal , per artistet dhe moderatoret , qe jane me te imponuar , per kulturen time vizuale dhe shkencore . Nje person shume i impresionus , nga programet , me mbetet ne kujtese dhe e gjej , me telekomande . Shijet per aktorin me te pelqyer , po thuaj se jane te njejta . Per mua , ky person, shume i kerkuar me telekomande , eshte kritiku i artit , Abaz Hado .


E njof , nga ekrani , kurre nuk e kisha degjuar emrin dhe mbiemrin e tij . Hado prezanton nje emision te veshtire , per te mos thene me te veshtirin , prezanton kritiken e artit pamor . Kete emision e ndjek vazhdimisht , megjithse jam po thuaj indiferent , ndaj ketij arti te holle . E ndjek vetem , per te pare menyren e tregimit , nga artisti i perkorre , Abaz Hado .

Vete arti pamor presupozohej te ishte ne krize te thelle , pas shpikjes se fotografise dhe aq me thelle , pas fotografise te levizeshme . Kjo nuk ndodhi , sepse piktori , nuk paraqet thjesht portret , por i jep jete portretit dhe ngjyrave . Arti pamor mbeti ne krah nga konkurenca me fotografine statike dhe te levizeshme . Piktoret e famshem , Pikaso , Belini e te ngjashem , i japin energji te perhereshme fotografive dhe te gjithe televizioneve te botes . Kete fuqi magjike te ketij arti , na paraqit Z. Hado , nga ekreani . Per gjykimin tim amator te rekllamosh ose te kritikosh artin pamor , eshte veprim shume i veshtire , por z. Hado , ja ka dale me shume krijimtari .

Se cila eshte biografia dhe veprimtaria e Z. Hado , e tregon vete profesioni i tij i holle , kritk arti . Vete profesioni te ben qe t’i veshe gishtin kokes . Artistet te vuajtur , mbi vepren e tyre . Nete pa gjume . Te tera shqisat ne aktivitet , prodhojne veper artistike , qe eshte kulmi i prepeceptimit te sendit dhe fenomenit. Kjo pune kaq shqetesuse i jepet , per kritike nje artisti tjeter , qe duhet te kryej nje kritike tejet te sofistifikuar . Artisi Hado , kryen nje spekter optik . Na i jep vepren artistike me ngjyrat reale . Hado behet intrpret I ndjenjave te autoreve dhe kalon me tej se vete autoret .

Ne rrastin tone konkret , artisti i sofistifikuar eshte Abaz Hado , qe i hyn vepres ne brendi , me nje thjeshtesi , per ta pasur zili , c’do kritik natyrave te zakonshme , qe jan e vulgare , krahasuar me artin . Abaz Hado zhvillon nje kritike me te qete se mund ta parashofi edhe vete Ai , Hadoja . I hyn objektit ne lekure , pa e ndier as objekti , as telespektatoret , qe ndjekin emisionin .

Kritika e Hados , karakterizohet nje proze me naracion te natyrshem . Vete kritiku eshte nje prozator i rralle . Ka nje fjalor shume te larmishem , dhe nuk permend dy here nje fraze , qofte dhe me kuptim tjeter . Eshte gjuha qe flasin dhe kuptojne vetem veprat e artit pamor . Une nuk kam pare nje moderator tjeter te flasi me kete precizon letrar dhe stilistik , sa Abaz Hado . Ata , qe s’e kan endjekur , le ta provojne .

C’do emision i Hados , eshte emocionus . Me emocionus se objektet artistike , qe merren ne analize kritike . Ndoshta ai emision , mund te mos kete shikushmeri te larte , per vete sqimen teknike , por ne se e ndjek me kujdes , krijon pershtypjen se ke te besh me nje moderator te rralle te televizineve tona . Naracion , pa nerva , pa hiperbola , pa hollesi teknik e te pa nevojshme . Moderatori , flet si te bisedoje , drejt perdrejt me objektin , qe kritikon . Ai objekt , qe fillimisht te eshte dukur nje kaprico e autorit , mbas kritikes se Hados , fillon ta vleresosh me nota te tjera , por krejt realiste . Hado , flet nje ore dhe dallohen presjet dhe pikat e bisedes se tij te qete dhe bindese . Sot , per sot , Abaz Hado , mbetet moderator i pa konkurushem .

Ky eshte mendimi im , per kete emison te veshtire , te nje moderatori , qe do ta quaj shume te holle dhe te pa ngopur me pune mendore . Nuk ka mundesi te flasesh me aq kopetence dhe me rrjedhmeri , pa nje pergatitje te thelle , perpara se te dalesh , perpara teleshikusve te tu .Kjo eshte arsyeja , qe e quaj te pa ngopur me pune . Le te marrim rrastin konkret . Une dhe kushdi sa te tjere , kete emision te veshtire , nuk do te humbisnin kohen , per ta pare . Moderatori ta afron dhe ta zberthen objektin , sikur ta keshe ne dore . Kjo ndodh se eshte pergatitur shume here , perpara se te dali te konkludoi dhe te bashkebisedoi me teleshikusit . Si shumica e teleshikusve , jam afersisht profan , ndaj artit pamor dhe i shumices se arteve , e perpunojne emisionet televizive , kjo nuk do te thote te mos shijosh artet . Kjo eshte jeta , qe rrjedh natyrshem . Nuk mund te jen ete tere artiste . Emisjonet e pergatitura mire dhe me pergjegjesi , jane ushqim intelektual dhe artistik , per publikun e gjere .

E shkrova ket konsiderate , me synim , qe te permiresohen emisionet televizive , qe disa moderatore i shofin pa sajdi . Ne keto rraste , populli thote : Te qafsha kur te kem nge . Keta moderatore mendojne se kane te bejne me nje publik , qe s’ka haber nga keto pune “artistike “ . Ne fund te fundit , me kete konsiderate , injorojne veten e tyre .

Gjithnje sipas mendimit tim , rrasti Abaz Hado , eshte i izoluar . Masivizimi I ketij shembulli , kerkon me shume vullnet dhe me pak kohe .

Illo Foto , Studjus ne NY. Shkurt 202315 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page