top of page

MBRËMJE  


  MBRËMJE              

‘’Mbas vdekjes, kam frikë jetën.’’ ( E. Paund)Në varrezat e sotme mbuluar me të djeshme lexojyje dhe fëshfërima qiparisash. Ulur këmbëkryq nëvrenjtësirat e mia, komunikoj me të vdekurit që nuk pranojnë ringjalljen. Kundroj tejet terrin, që ëndërron dritën.Lakuriqtë e natës shkojnë të flenë në agullim, dukeëndërruar gjumin e tyre të vdekur. Është shumë herrët,për të njohur errësirën që ikën dhe dritën që vjen.Si avion që s' do të ulet kurrë, fluturojnë vitet e jetës njerëzore. Në takimin zero me jetën, vdekja si e bukura e dheut.Me huazime fjalësh nga Ezra Paund, dua të them:Mos vallë pas vdekjes, njerëzit kanë frikë jetën?!                                

Alush Avduli


____________________________________________________________________


NJOFTIM


Miku im Poeti Alush Avduli u largua nga jeta pas një sëmundje të rëndë dhe të pashërueshme, dje më datën 9/ 1/ 2024.  I përjetshëm qoftë kujtimi i tij!

Vasil Klironomi

17 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page