top of page

MBISHKRIMI I FUNDIT


MBISHKRIMI I FUNDIT

 

I ndrydhur në integritetin e një besimtari,

Do mbyllem si murgu në manastir;

Të falem për fajet e një mëkatari,

Në lutje kërkoj: “O Zot, ki mëshirë!”

 

Do end një pëlhurë për trupin tim,

Për gjumin e thellë që vdekatarin e pret;

Të rrethmbështillem me të bardhën qefin,

Siç krimbi i mëndafshit end veten e vet.

 

Si edhe një gur graniti të rëndë,

Ku do të shkruaj të fundit mbishkrim;

Një varg i skalitur me ar dhe ergjënd:

"Këtu prehet poeti, i lir' në amshim!"

7 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page