top of page

MALLKUAR…


DY POEZI NGA MYSLIM MASKA

KRIMBAT…

Krimbat janë të ndyrë, të neveritshëm

Të pistë janë krimbat!

Ata na e hëngrën,

Dhe po na e hanë tërë jetën…

Edhe kur të vdesim,

Krimbat do të na hanë

Por këta,

Janë krimba TË NDERSHËM.

MALLKUAR…

M’ i trëmbe, m’i zgjove nga gjumi:

Tolstoin,Turgenjevin, Gogolin,Nekrasovin,Dostojevskin, Çehovin etj.

PËR NJË TRILL CARI TË MARRË…

Mallkuar thonë bebushat e Ukrahinës

MALLKUAR O DJALL…

TARAS SHEVÇENKO*, POETI

U ngrit nga varri si në përrallë

Se ku gjeti një pistoletë,

Dhe do ta zbrazi në Ballë;

Tërë jetën asnjë zog s’kishte vrarë…

*Poeti i madh kombëtar i Ukrahinës.

23 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page