MAJI I PA PLAKUR.Dyer te mbyllura sythat,si keshtjella. Qelqit ,dy gjetheza vallezojne tango. Mes flladit diellor lekunden si vela, kaltersise se majit,qiellit ne Cikago.


Me e mbarsura stine ,me e lira. Cdo shpirt nis e rrit nje dhurate. Dale ka gjaku muzgjeve te ngrira, sy e zemra pranveres hedhin shtat.


Si pranvera, vajzat celin bukurite. Dite-nata, me e shkurter se njezete e kater ore. Pijne dhe s'shterojne dashurite, shpuze ne buze,hiri ne dore.


Zogu i nates ,bulkthi nen bar. Pentagrami i kenges fikej cdo mengjes. Kendonte,apo klithte duke qare? S'pranoi ngushullime lulekuqja nen vese.


Sythat u ben dege,vajzat u ben nena. Me e bukura ,me e gjata maratone. Asnjehere s'eshte e jona zemra. Pranvera ne kalendar,dimri thinja pikon.

Dalan Luzaj

21 views0 comments

Shkrimet e fundit