top of page

LISI I DROBONIKUT


NJË POEZI NGA MYSLIM MASKA

LISI I DROBONIKUT

1

Qindra herë u shtriva nën hijen e tij

Dhe pashë ëndrra të magjishme,

Piva dhe raki me shokë e miq

Në një tavolinë të thjeshtë

Prej atyre degëve.

Aty shkrova qindra poezi.

Me shaka

U thosha miqve:

Arkivolin ma bëni

Prej degëve të tij…

2

Dhjetra vjet që lexoj

Miliona herë

Të njëjtat gjëra të merzitshme,

Krijimet e mia që qënkan regjistruar

Në dërrasat e arkivolit…

Kërkoj nëpër xhepa,

Por s’gjej

Një shkrepse, se mishi dhe rrobat

Qënkan kalbur. Ju lutem,

Më dërgoni një shkrepse po mundët

Që t’i vë flakën vetes dhe dërrasave

Të arkivolit. Kushedi!

Nga drita e zjarrit mbase do të shoh

Edhe njëherë

Se ç’mrekulli qenë

Grindjet dhe zëniet e atëhershme mes nesh

Nën hijen e tij…

21 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page