top of page

Kushtuar mikut tim Kadri Tarelli


MIKU IM I MIRË

(Kushtuar mikut tim Kadri Tarelli)


Gazeta “Mësuesi” ne na miqësoi,

me poet dhe shkrimtarë na afroi,

miqësi letrare, publicistike krijuam,

shkëmbyem përvojë e nuk gabuam.

Aty të njoha dhe Ty poeti durrsak,

Kadri Tarelli poezinë e ndez flak,

mik i vërtetë, për kokë të mikut je,

çdo krijim i yti, i dashur për ne.

Kur botove librin e parë me poezi,

disa kolegë thanë: poet në pleqëri,

ti s’u ndale miku im i ditur durrsak,

botimi i dytë doli i bukur për merak.

Proza dhe poezia për ty janë fat,

i ujdis fjalët me dashuri dhe art,

gjithkush vargjet e tua i shijon,

me fjalët të ëmbla zemre të uron.

I pa përtuar je, miku im Kadri,

e ke në shpirt të dashurën Dardani.

për të ëndërron e me një frymë shkon,

me trevën dardane ëmbël kuvendon!Kadri Tarelli dhe Bashkim Saliasi

Porti Durrësit 20 korrik 2011

37 views0 comments

Comentarios


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page