top of page

Kushtuar futbollistit ganez Rafael Duamena


FLAKADAN I FUSHËS


Kushtuar futbollistit ganez Rafael Duamena që u shua në fushën e lojës.


NGA MEVLUD BUCI


Ra i shtrirë në fushë të blertë,

Si të ndodhej në një mijë tufana,

Shpirt drite,guximtar i vërtetë,

U trondit Arbëria dhe Gana.


Ty “Egnatia”të ka si djalë

Mbete dritë në Rrogozhinë,

O ganezi zemërbardhë

Ti e rroke përjetësinë…


Nanë ganeze –motër arbërore

Rafaelin ti na e fale,

I dhe gji me dritë hyjnore

Duamena rron si shqipet në male.


U trondit Korabi,Runja dhe Bena,

Lotoi Vjosa e Shkumbini,

N`lojë ,këtij djali, zemra

I pushoi si yll vrojtimi.


Rafael sportist i ri,

Nuk e deshëm çastin e rëndë,

Por do mbetesh në përjetësi

Si një këngë, si një brengë…

11 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page