top of page

"Kujtesa e gjelber"

Poezi

Eqerem Canaj

Vitet i solla me te kaltrat kujtime, ne nje nate blu. Mbremja detare, m'i solli te gjitha. Ketu...

Vendlindja jone... LVendlindja e lugjeve te verdha shpirtin na gelonte, ndersa ushqeheshim me predha, skerkave, nder zabele.

Thoshte bemata jote, do te behem i forte, s' jetohet ne katror, vella! kerkoj yjeter bote...

Lumi yne ikte furtune rebeli, ti, shaluar permbi qiej, larg fluturoje, teper larg...

Une milja kohen, dhine e verdhe me nje sise, te prisja te shelgu te mberrije, te masoja per biondinet e Rusise...

Prape te pres ne Vlore, te te tregoj mrekullite, detin dhe qiellin ketu i kap me dore, dhe malet krehin mjekrat...

Te pret kujtesa e gjelber, Profesor! 1)Kushtim, Prof. dr. Eshref Ymerit, me banim ne Santa Barbara, Kaliforni.

38 views2 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page