KENGETARET QIRJAKULLA BALA (LAPA) , MARIKA CIPA (BALA) LANE GJURME TEK GRUPI I PILURIT


Polo Çipa

……~……~……~……~……~……~……~…… *Grupi polifonik i Pilurit ne rugen e tij artistike ka nxjere shume kengetare si motrat Katina dhe Erimjoni Muco,(Merkuri) Vasilika Lapa (Koka) si dhe kengetaret Qirjakulla Lapa (Bala) si dhe Marika Cipa (Bala) por per Qirjakullen dhe Mariken shume pak eshte folur per to por c'thot Princi i Polifonise per keto kengetare nder vite. * Kenga polifonike e Pilurit ,per nga niveli i interpretimit,qendron ne nje nivel me te larte nga stilet me te shqura te Iso Polifonise. Disa nga interpretuset si Marika Bala dhe Qirjakulla Bala,per aftesine vokale,tashm njihen nga artedashesit tane. Ne mjaft drejtime te mjeshtrise artistike interpretuse se nuk qendrojne me poshte nga kengetaret e tjera si Erimjoni,Katina,Vasilika,ato jane ne rradhe te pare, diten te mbajne gjalle nje stil plot bukuri. Pa tjeter qe dora e mjeshtrit Lefter ka qene e pa kursier.

Keto jane dy kengetare si Qirjakulla dhe Marika qe mjeshtri Lefteri u besoi shume kenge me grupin e Pilurit te cilat lane gjurme te forta per nivelin e larte artistik,per vokalin e tyre,zerin plot embelsi si dhe artikulimin e fjales teper te qarte e plot kumbim. *Ne vitin 1979 Lefteri i besoi Qirjakulles kengen lirike (LETREN TEK BURIMI TA GJETA),e cila e kendoi bashk me Vangjel Gjicalin, ja disa vargje te kenges: Djali Tek burimi letren ta gjeta, e kendova,ne vend mbeta, mbeta me leter ne duar thoi i gishtit,ta kish shkruar,

Vajza Burimi i henes me drite, me prisje te kisha prite, s'dihej kroi nga buronte dhe meraku in ku shkonte. Kjo kenge beri shume jehone per nje nivel te larte artistik. * Kenga behet interesante kur i kupton dhe i njeh ghuhen dhe te folurit se zemra dhe kenga kane te njejten gjuhe. Por kjo eshte fjala e dashurise ndaj mjeshtri Lefter ne vitin 1980 krijoi kengen lirike SEC ME FLET ZERI I KENGES ku ja beson qe ta interpretoje Marika Bales, ja disa fragmente nga teksti : Vaj Sec me flet ,zeri i zemres nepermjet fjales se kenges, fol moj zemer e lesho zene, fol per sot e jo per mbreme.

Dja O mengjesi me borzilok, o borziloku neper yje, leri qe te flene zogjte, ca me diell,ca ne hije. Kete kenge Marika e ka kenduar me te vellane Polo Cipen. @ Ndersa ne vitin 1970 prap Lefteri i beson Marikes me grupin e Pilurit kengen , ECJA SHPEJTUAR, ku me kujtohen disa vargje: Sec me zuri darka, ne mjegull te malit, njeri prane spata, se isha larg stanit, ecja i shpejtuar, mjegulla,mjegulluar. etj,,etj.

*

Ndersa ne vitin 1979 Qirjakulla Bala interpreton me grupin e Pilurit kengen per heroin e popullit Nuri Lucin,ja disa vargje Binte ere vjesht e trete, kuqon balli i Nuriut, rrovolja mbushur me dhjete kercet Krujes e Veriut etj etj. Duhet theksuar se kjokenge beri shume jehone ,per emocjonet dhe interpretimin e larte te Qirjakulles.

*C'do shtepi ne fshat ka porten e saj me gure te kuq,gri dhe te verdhe qe tregojne sa breza ka brenda c'do porte. Ndaj nuset kur fejohen pyeten nga shoqet ,ne c'porte jane fejuar, ndaj ne vitin 1979 u kendua kenga me grupin miks te Pilurit TEK PORTA. Tek porta me shkalle, me shkalle dy nuse, njera shami bardhe, tjetra jelek ,kuqe, c'kane nje ze te holle, qe te zalit zemren, i njeh me te fole, etj,et. Kjo kenge u kendua nga Marika e Qirjakulla. *Ndersa kenga O SHOKE QEFI MA KA U kendua nga shume mares e cila ishte nje gje shume e rralle ne grupet e tjera te polifonise,kjo kenge u kendua nga maresit Erimjoni,Vasilika,Marika,Qirjakulla Janulla Cipa . Oshoke qejfi ma ka, te bjere bore pa ere, ja vertet bora na ra, urt e bute e mbuloj dhene, pemet me vello si nuse, zogjte degeve dasmore, po nje zile e holle mushke, me beri qe te vesh shollet etj,etj. Pra dhe ne kete kenge bie ne sy aktivizimi i Qirjakulles dhe Marikes. Kjo kenge pati shume reputacjon te madh ne publik. *Kenga eshte trendafili i zemres, kur ajo kujton shpirtin qe ai te qe ndroje brenda . Ngjet kjo,sepse kenga e ka jastek te saj te bukur shpirteror thote Princi Lefter ndaj ne vitin 1986 grupi miks i Pilurit kendoi kengen lirike, DO TA TJERR SHPIRTIN,te cilen e kendoi Qirjakulla Bala dhe Vangjec Gjicali. Do ta tjer shpirtin, per shpirtin e kenges, te zgjuaj bilbilin, me fletet e zemres,

si zog pranvere do nis defrimet, me majen e penes, do zgjuaj vjersherimet.

*Dashuria te hedh ne dete,nga deti te nxjer kenga,te ngjit ne me te fut ne lume. Kenga ngre uren dhe te shpeton. Te rremben zjari,por kenga e shuan zjarrin sepse ajo ka lindur nga dashuria e shenjteruar ndaj ne vitin 1978 grupi miks i Pilurit kendoi kengen ,TE GJETA NE DETE,me merese Qirjakulla Bala. Te gjeta ne dete, nga deti te nxora, fola pos sme flet, kur une te shpetova,

c'mu ngjite ne male, malit i kerkova, tere nje behar, ne kerkim tend shkova * Sikur zoti te ishte menduar,per dashurine e burrit aq sa u mundua per bukurine e gruas,atehere zoti do te zbriste te mberteronte ne toke bashke me ne. Po perseri burri do te ishte ne dore te tij se vet i madhi zot,do te ishte me i kujdesshem me grate ,ndah ne vitin 1985 grupi i Pilurit kendon kengen lirike BUKURIA E SHKRUAR me marese Marika Balen e Vangjel Gjicalin. Bukuria e gruas, ka zbutur Luanin, nga qe eshte shkruar, ndez e shuan zjarin, ndaj te gjithe e duam, per t'j puthur ballin, se eshte e derguar, te falur ti marim. *Ndersa ne vitin 1985 grupi miks i Pilurit kendoi kengen me tre marese, Erimjonin ,Qirjakullen dhe Mariken, kengen DRIDHE MOJ KENGEN NE GRYKE. Pra aktivizimi i Qirjakulles dhe Marikes vjen gjithnje duke u shtuar, si mund te leme ne harese kengen e Qirjakulles ,NJE DYFEK MBAS BREGUT RA,e cila ishte nje kenge shume e nivelit te larte artistik. Ndersa KENGA E FLAMURIT ,e kenduar me nje mjeshtri te larte artistike nga Marika Bala ngeli nje hymn i vertete dhe sot e kesaj dite Pr mund te themi me plot gojen se kengetaret MARIKA BALA DHE QIRJAKULLA BALA ,lane gjurme ne grupin iso polifonik te Pilurit.

63 views0 comments

Shkrimet e fundit