top of page

ISHE DHE MBETE…


DY POEZI NGA MYSLIM MASKA

ISHE DHE MBETE…

Të stolisi Zoti

Me rreze ylberi,

Aq sa dhe të vdekurit i ngrite nga varri!

Se çm’i vdiqe fare,

Çunat që të deshnin

Ishe dhe mbete, lule jargavani…

16-2-2022, Athinë.

NDOSHTA JETËN…

“Ti e nxore

Të gjallin nga hiçi

Po Ti e nxore të vdekurin nga i gjalli”

Ti më bëre

Të më harbojë shpirti

Kur iu hodha malit si një kali.

Kali jele resh

Turfullonte

Me poetin të zbulonte jetën.

Miliarda yje

Xixat e patkonjve

Vezullonin të gjenin të vërtetën.

Nuk e di

Do ta gjejmë vallë

Rendim me galop, po ku është finishi?

Nga ta di

Do jem a s’do jem gjallë

Ndoshta jetën e mban brenda HIÇI…

117 views5 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page