top of page

HISTORI SHQIPTARE, kushtuar Ahmet Zerkanit


Odise Çaçi

Kur shqiptari betohet për flamur duhet ta kuptosh ,se e ka seriozisht dhe për Flamurin Kuq e Zi Ai mund të përballojë sfida qofshin këto dhe të tejskajshme, pavarësisht se ku jeton e punon.Ai gjithmonë betohet për Flamur dhe për këtë gurë(Dheun Mëmë). Një nga këta është dhe Heroi i Alpeve Shqiptare Ahmet Zerkani, një trim që të kujton atentatorët shqiptarë në shekuj, si ata që tentuan të vrasin Pompeun e Jul Çezarin, Neronin e Bajazitin e II, Anxhelo Uliano qëlloi mbi mbretin Ferdinad të Napolit,Vasil Laçi që tentoi të vriste Mbretin e Italisë Viktor Emanueli i III, Zaho Koka ,Dhimitër Grillo dhe Paskal Andoni mbi spiunin Italian Virgjile Moreti, që e vranë në Vishë të Himarës etj… I riu shqiptar kur pa se një rus ,po griste Flamurin Kuq e Zi dhe më vonë i vuri flakën, nuk priti më , por nxorri nga brezi pistoletën , u vërsul si shqiponjë dhe e goditi rusin me shtatë plumba në kokë, duke e lënë të vdekur ,në mes të Manhatenit, Njujork.Ky është konsideruar si Avni Rustemi i Njujorkut.Ahmet Zerkani lindi në Krahinën e Alpeve shqiptare më 23 Shtator 1933 dhe vdiq më 2 gusht 2016.

32 views0 comments

تعليقات


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page