top of page

Hartat e koronavirusit në Londër: Rastet e konfirmuara në secilën bashki ...


Spitali Nightingale në Londër tani është zyrtarisht i hapur për të trajtuar pacientët

Hartat e koronavirusit në Londër: Rastet e konfirmuara në secilën bashki, pasi gjithsej kalojnë 10,000

Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga Covid-19 në kryeqytet ka shkuar mbi 1.000

Shifrat më të fundit janë nga Public Health England, e cila pasqyron një pamje të zymtë për Londrën me numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara të koronavirusit që kalojnë 10,000. Tani janë 10,274 njerëz në kryeqytet që janë testuar pozitivisht për Covid-19. Kjo vjen pasi vdekja e 161 personave të tjerë që ishin duke u trajtuar në spitalet e drejtuar nga trustet në Londër u konfirmua të Premten (3 Prill), duke e sjellë atë në totalin e tmerrshëm 1.054.

Duka parë gjithashtu lëshimin e të dhënave, ato zbërthejnë numrin e rasteve që ka sipas bashkisë, kështu që ne mund të shohim saktësisht se si përhapet virusi vdekjeprurës nëpër lagjet tona. Numri i përgjithshëm i rasteve në të gjithë Londrën është rritur me 956 që nga raportimi i së enjtes (2 prill) që është pothuajse i njëjtë me rritjen nga një ditë më parë (950). Nuk kishte ndryshime të mëdha në drejtim të të cilave bashkitë janë goditur më keq me një rritje të përgjithshme në të gjithë qytetin.

Brent vazhdon të jetë epiqendra në Londër me 601 raste. Kjo pasohet nga Southwark (566), Barnet (547), Lambeth (563) dhe Croydon (497). Njëlloj ka pak ndryshime midis bashkive më pak të prekura. Këto përfshijnë Kingston upon Thames (140), Barking dhe Dagenham (178), Havering (183), Richmond upon Thames (167) dhe Sutton (197).


Ne kemi përpiluar të gjitha të dhënat në një hartë të dobishme për t'ju ndihmuar të vizualizoni përhapjen e virusit. Shikoni mbi secilën bashki në hartën më poshtë për të zbuluar se sa raste ka në çdo bashki. Ngjyra më e errët do të thotë se ka raste më të konfirmuara.Gjithashtu këtu është lista e plotë e bashkive në Londër me numrin e rasteve të konfirmuara të koronavirusit:


Kingston mbi Thames 140

Barking dhe Dagenham 178

Hounslow 183

Richmond upon Thames 167

Sutton 197

Hammersmith dhe Fulham 207

Islington 210

Bexley 217

Kensington dhe Chelsea 222

Haringey 233

Redbridge 247

Camden 244

Hounslow 253

Merton 262

Greenwich 277

Hillingdon 274

Kulla Hamleti 287

Enfield 282

Hackney dhe Qyteti i Londrës 298

Waltham Forest 309

Westminster 322

Lewisham 401

Bromley 405

Newham 409

Harrow 401

Ealing 414

Wandsworth 434

Croydon 497

Lambeth 563

Barnet 547

Southwark 566

Brent 601

39 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page