top of page

HARMONI


HARMONI

Sa i lumtur ndihem,

populli me krenari.

katër besime kemi,

jetojmë në harmoni,

Tërë festat i festojmë,

jemi lidhur me krushqi,

mysliman e ortodoks,

katolik e bektashi.

Bashkë në punë,

jetojmë në Shqipëri,

s’kemi ndarje krahinore,

jemi popull iliri.

Shqiptarë dhe dardan,

popull, i vjetër pagan,

hiqni dorë nga turqizmat,

jemi më të vjetërit në ballkan..

S’KISH KUFIZIM!

Miljona vjet më parë,

në tokën jetonin dinozouar.

fiere gjigande, pyje pambarim,

njeriu jetonte në shpellë, s’kish kufizim.

Evouloi natyra, çdo gjë u gremis,

u kthyen në fosile, bota u kumbis,

njeriu i sotëm kusur si lë planetit,

kriza e ujit, fatkeqësia e shekullit…


13 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page