top of page

GJENERALI I GJYSHIT


Albert Habazaj

GJENERALI I GJYSHIT

-Nipit, që sot mbushi dy muaj-

nga Albert Habazaj


Mares u bë burrë ..., mbushi dy muajsh,

"Dy vjeç (me të vogla)" e këndon nëna,

Mrekulli e Zotit është pak t'i thuash,

Ku mbushet me dritë dielli dhe hëna.

Ku mbushet me frymë shpirti dhe zemra,

Ku dashuria rrok të tjera hapësira,

Ku pranverë me lule vishet kënga,

Se nga qumësht' i bletës ka më ëmbëlsira.

Principata e djepit të Princit Mares

Nga kopsht i Edenit është më e bukur,

Galaktika e gëzimit tonë hedh valle

Dhe këndon himnin gjenetik kaq lumtur.

Mares kur qan ruan veten e rritet,

I thotë diellit:- Dil, apo të dal?!

Sypishë më hedh çiltër vështrimet

Dhe gjyshi e ka graduar "Gjeneral"...

Vlorë, e martë, 3 Dhjetor 2019


24 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page