top of page

Fragment nga romani"Zeri i vetedijes"


Proze

Fragment nga romani"Zeri i vetedijes"


... Dijari serish ndjeu nevojen e thirrjes prezente te te birit libohovit, cka do t'i kumtonte, si burre zakonlli, parajeten, ate qe e kishte prure gjer ne kete pike - piken e hakut! Andaj, pra, shkroi i ngute, brenda fleteve ye trurit : A. R, biri lab... Libohova... Rreth patriotesh... Ide kometare... Pavaresia e atdheut... Ruajtja e teresise tokesore kunder synimeve shoviniste fqinje... Braktisja e "Zosimese" e kthimi ne Libohove... Ne ceten e Cerciz Topullit... Topulli e Mihal Gramenoja... Normalja e Elbasanit... Luigj Guramuqi... Shefqet Turgut Pasha ne Veri... Atentati per vrasjen e Turgut Pashes... Shovinistet greke zaptuan Shqiperine e Jugut... A. R. ne radhet e luftetareve shqiptare per clirimin e vendig... Qeverite sebe e malazeze ne tokat e Shqiperise se Veriut... Esat Pasha ne Shailerine e Mesme... Coptimi i Shqiperise midis shteteve fqinje si shperblim i premtimeve politike qe ato i kishin dhene... Esati me rebelet e vet ku der patrioteve te Jugut, duke i vene ata midis dy zjarreve... Mesuesi i gnuhes shqipe : ne Tragjas, ne shkollen e vajzave ne Vlore, ne Tepelene, ne Kurvelesh... A. R. Halim Xhelo, Jani Minga... Demostrata antimperialiste... I pushuari nga puna... Labi student ne Kalabri, ne San Demetro Korone... Itali, Fakulteti Pedagojik i Universitetit te Romes... Shoqata e te rinjve shqiptar nen drejtimin e tij... Demostratat antiitaliane ne Vlore... Vendimet e Konferences se Paqes... Kongresi i Lushnjes... Bandat esadiste te udhehequra nga Osmen Bali dhe Nel Hoxha... Levizja e Shijakut me parrullen e kthimit te Esat Toptanit ne Shqiperi dhe venien e tij ne krye te qevrise shqiptare... Vendimi per asgjesimin fizik te kryetradhetarit Esat Pasha... Kthimi nga Italia ne Shqiperi... 31 maj, nisja per ne Paris... Trembedhjete qershor, ne oren trembedhjetd 1920, para hotelit " Kontinetal"...

20 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page