top of page

Fillon zija
Fillon zija Vdekja e mbretëreshës


Fillon në Mbretërinë e Bashkuar një periudhë zie kombëtare, si do të shënohet vdekja e Mbretëreshës. 96 të shtëna me armë për 96 vite, kur do të shpallet Charles sovrani i riÇfarë ndodh sot?

Si do të shpaloset dita e parë e zisë kombëtare në Mbretërinë e Bashkuar pas vdekjes së Mbretëreshës. Një shërbim përkujtimor pritet të mbahet në St Paul, së bashku me përshëndetjet me armë dhe një minutë heshtje. Lulet u lanë në portat e Pallatit Buckingham të premten në mëngjes. Lule të mbetura në portat e Pallatit Buckingham të Premten në mëngjes. Mbretëria e Bashkuar sot hyn në një periudhë zie për të shënuar vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II, e cila vdiq të enjten në moshën 96-vjeçare.

Vdekja e saj parashikon fundin e mbretërimit 70-vjeçar të monarkut më jetëgjatë në Mbretërinë e Bashkuar. Planet e kahershme për vdekjen e Mbretëreshës, e koduar Ura e Londrës, po hyjnë në veprim. E premtja po konsiderohet si dita e parë – “D-Day” – në plane, sepse njoftimi për vdekjen e saj erdhi vonë të enjten. Çdo ditë pasardhëse do të njihet si D+1, D+2 etj, derisa të mbahet varrimi.Fillon zija


Periudha e zisë në Mbretërinë e Bashkuar fillon sot dhe pritet të zgjasë për 10 ditë. Pritet të mbahet një minutë heshtje kombëtare.

Përshëndetjet me armë do të tingëllojnë, me 96 plumba - një për çdo vit të jetës së Mbretëreshës. Ka 11 stacione përshëndetëse në mbarë Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë Kalanë e Edinburgut, Kështjellën Stirling, Woolwich, Cardiff, Belfast, Plymouth, Dover Castle dhe York, si dhe në Gjibraltar.

Flamujt nëpër ndërtesat qeveritare do të valëviten në gjysmështizë dhe turmat pritet të vazhdojnë të mblidhen jashtë rezidencave të ndryshme mbretërore lart e poshtë vendit.

Këmbanat do të bien në të gjithë vendin, me kishat dhe katedralet që pritet të presin shërbime speciale pas inkurajimit nga Kisha e Anglisë.


Përkujtimet zhvillohen


Një shërbim publik përkujtimor do të zhvillohet në Katedralen e Shën Palit, në zemër të kryeqytetit, ku pritet të marrin pjesë kryeministri dhe politikanë të lartë.

Dhoma e Komunave do të ulet në mesditë për t'i bërë homazhe Mbretëreshës, me kujtimet dhe lavdërimet që pritet të ndahen deri në orën 22:00 të së premtes. Kjo do të rifillojë të shtunën pasdite.


Charles fillon detyrat


Djali i madh i Mbretëreshës, Charles, u bë mbret automatikisht pas vdekjes së nënës së tij. Titulli i tij u konfirmua mbrëmë si Mbreti Charles III. Të premten, ai do të udhëtojë përsëri në Londër me gruan e tij Camilla, tani bashkëshortja e Mbretëreshës, pasi ka qëndruar natën në Balmoral. Mbreti do të mbajë audiencën e tij të parë me Kryeministrin – i cili vetë ka qenë në post vetëm që nga e marta.

Sot në mbrëmje, rreth orës 18, ai pritet t'i drejtohet kombit në një fjalim televiziv - fjalimi i tij i parë si Mbret.


Royals riorientohen


Vdekja e Mbretëreshës shënon role të reja për shumë anëtarë të familjes mbretërore – jo vetëm mbreti Charles dhe Camilla, bashkëshortja e Mbretëreshës. Familja mbretërore do t'i përshtatet udhëheqjes nga një monark i ri, duke ecur lart në vijën e pasardhësve ndërsa hidhërojnë Mbretëreshën. E premtja do të shënojë ditën e parë të plotë të Dukës së Kembrixhit si trashëgimtar i fronit, pasi ai dhe gruaja e tij marrin titujt shtesë të Dukës dhe Dukeshës së Cornwall.


14 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page