top of page

Erdhi vjeshta


NICHITA STANESCU 1933 – 1983

1933 – 1983

Nikita Stanesku ishte një poet dhe eseist rumun. Ai është poeti më i njohur bashkëkohor në gjuhën rumune, i dashur nga publiku dhe, në përgjithësi, i vlerësuar nga kritika letrare.

Lindi: 31 mars,1933, në Ploeşht, Rumani

Vdiq: 13dhjetor 1983, në Bukuresht, Rumani


Erdhi vjeshta, mbuloi zemrën time me diçka,

me hijen e një pemë ose më mirë me hijen tënde. Frikësohem, ndonjëherë se mund të mos të të shoh më,

që do të më rriten krahë të fuqishëmm deri te retë,

që do të fshihesh në një sy të huaj,

dhe ajo do të mbyllet si një gjethe pelini.

Dhe atëherë u afrohem gurëve dhe hesht,

marr fjalët dhe i mbys në det.

I fishkëllej hënës e bëj të dalë dhe e shndërroj

në një dashuri të madhe.

Përktheu: #Faslli #Haliti

23 views0 comments

Comentarios


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page