top of page

Ejani dallandyshe!


Ejani dallandyshe!


Po vijnë dallëndyshet!

Grumbull-grumbull, gjithë nxitim

Dëgjoni si cicërojnë qiejve në kthim,

pa pushim.


Ejani dallandyshe, ejani, ëndrrat e mia shtegtare,

Toka e vjetër ju pret me mall.

Dritaret i kemi lënë te hapura,

për ëndrrat tuaj cicërimtare.


Foletë e braktisura ua kemi ruajtur me kujdes

në cepat e ballkoneve.


Kashta e vjetër iu është tharë nga pritja

dhe balta e vitit te kaluar iu është ngurosur nga malli.


Ejani, Ejani dallëndyshet tona të dashura

sqepgjilpërë, bishtgërshërë.

të cicëroni gjer në orët e vona...

Se ju dallëndyshe jeni,

Iluzionet e shtegtimeve tona.

11 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page