top of page

E mjera Jozefine....


Adriatik Riza Dosti

Sinqerisht me ka ardhur keq kur ndonje i persekutuar i vertete politik ne Shkoder apo edhe ndonje Artist i mrekullueshem shkodran me kane kundershtuar kur ne krye te heres une publikisht kam shkruar disa here hapur e me fakte e argumenta llogjike se c'perfaqesojne e kujt i sherbejne veprimet e qendrimet e here pas hereshme te ish nenkryetares se PD dhe ish Kryetares demokrate te Parlamentit shqiptar znj. Jozefina Topalli...

Nejse ...pune e tyre...por tashme dalja hapur e heqja e maskes prej vete Jozefines nuk le kurrfare shtegu te kundert mendimi pervecse si Jozefina e si Majlinda Bregu e se fundi edhe aguridhja Rudina Hajdari jane produkti me i keq e me antidemokratik qe PD ka prodhuar ndonjehere ne jete-politiken e saj 30 vjecare...

E mjera Jozi...

Nuk ta ka fajin PD e as Basha qe idhtari yt Berisha nuk la per se gjalli asnje testament, porosi e amanet per te te zgjedhur ty si Kryetare te PD e jo Bashen...ok...

Nuk ta ka fajin as Basha e as PD qe ti ke kohe qe vjell helm e vrer kunder tyre dhe per inat te sime vjehrre ke kohe qe po fle me ''Mullixhiun''...

Nuk ta ka fajin askush o Jozi qe ti pranove dikur per pseudonim ne kohen e luges se corbes se prishur ''Dizenjatoren''...ndofta e shtyre edhe nga fakti se pseudonimet e tjera si Piktori, Bojaxhiu, Peneli, Telajua, etj etj ishin zene nga tjeterkush prej kohesh miq e shoke e mikesha te tute e te sojit tend sigurisht...

Nuk te tha as PD e as Berisha e Basha o Jozi qe te silleshe si Djall me te persekutuarit politike kur ti dora vete duke qene nje nga tre kreret e larte te shtetit shqiptar pak vite me pare jo vetem qe s'denjove ti prisje asnjehere ne takim per hallet e problemet e tyre te shumta por me keq e me poshter akoma ...dhe edhe urdher qe ti perzinin nga holli e koridori ku po prisnin me ore te tera per te takuar ty ...bashkevuajtesen e tyre e ''biografikeqen'' e llojit te tyre ...por me kot ...

O zot sa keq e sa shemtuar tingellon tashme ajo shprehja ''lapidar'' e jotja ne krye te Parlamentit moj Jozefine ...kur i urdherove Rojet e Bodigardet reth teje per me e terhjeke prej zhelesh dikend qe nuk para te pelqente fort ty...ku -ku per mue thojn shkodranet e mire e te mencur ne kesi rastesh o Jozi...

Nuk ta ka kush fajin o Jozi qe menjehere pas zgjedhjes se Bashes si kryetar i PD ...ti nuk le konference shtypi pa dale here ne krah te Patozit e Bodes mercenar me pagese e here ne krah te Imamit te 97 e te Rrulit - skuth e uriahip ...

Nuk ta ka fajin as PD e as Basha o Jozi pse ti me urdher e porosi direkte te perca-sunduesit te kuq e shejtan-djallit Rama ngrite celulen anti-demokratike ne Shkoder duke u maskuar pas biografise, persekutimit e karieres tende te larte ne krye te pushtetit te PD per vite me radhe...dhe duke e kthyer tashme fatkeqesisht Shkodren Djepin e demokracise e te shqiptarizmes ne nje fole te felliqur te neo-komunizmit banal te kelyshit te kuq Rama .

Ndaj dhe Tom Doshet e kodoshet e kuq e mavi qe zaptuan Shkodren jane pjelle e jotja dhe e Rames ne qytetin historikisht antikomunist shqiptar ...dhe e askujt tjeter ...

Edhe propozimi, propaganda e mbeshtetja qe Shkodra te kishte ne krye te saj nje drogaxhi e nje te denuar nga drejtesia italiane si Valdrin Pjetri qe ishte gjithashtu nje nga te preferuarit e Rames e te bandes se tij te Rilindjes e ka zanafillen pikerisht tek ty e tek askush tjeter moj mjeranja Jozefine....

Nuk ta ka fajin askush Jozefine pse ti preferove dhe ishe e ''nderuar'' qe tet bir ta rregulloj me nje alamet goxha pune diku neper zgeqet e pusht-pushtetit te tij pikerisht dora vete Edi Rama...

Nuk ta ka fajin askush moj Jozefine qe vazhdimisht shume e ''rrevoltuar dhe e pa kenaqur'' s'le vend pa vjelle helm e vrer kunder PD e Bashes dhe i del pothuajse hapur ne krah e ne mbeshtetje pothuajse per cdo gje banditit Rama... e bandes se tij ''Rilindase''...

Shqiptaret nuk i kane asnje faj e asnje borxh edhe asaj pjese te gjakut e rrethit tend familjar te perfaqesuar nga Kolec Topalli qe ju la pas si ''tashegimi'' letrare , historike e albanollogjike nje pacavure -veper te tijen ku jo vetem qe ''verteton e i bind shkencerisht'' se gjuha shqipe asgje nuk ka te veten e origjinale ... por eshte me baze dhe prejardhje serbo-sllave...[???]....

Ndaj askush nuk besoj se eshte cuditur o Jozi kur degjoj e mesoi lajmin e krijimit te nje Partie te re politike ''te djathte'' me ty ne krye ...dhe a e di pse ?

Sepse ju soji - lloji juaj bastard nje e dy e kete pune keni ...e shihni qe Dhelpra si kap dot rrushte dhe hopp e menjehere filloni e thoni....qenkan te pa bere e s'jane per mua ...

Sepse ju jeni soji i lindur tinzar bukshkalesh e mos mirenjohesish prandaj...

Ndaj Partia jote e re nuk krijohet pikerisht tani e per inat te Bashes jooo por krejtesisht per hesap te Edi Rames e ne prag - zgjedhjet e Prillit te ardheshem ndaj shqiptaret nuk jane aq budallenj sa te mos kuptojne kete lloj bythelepirje neveritese e te peshtire tenden sikurse edhe kete trashesi mendore e morale te pa fytyresise tende te kah-hereshme ...

Perpara teje te njejten gje beri edhe Bamir Topi e pastaj pas tij radhazi te gjithe ju te tjeret qe nga Patozi ...Murrizi e se fundi edhe TI ...ani se perpara jush e pat provuar edhe Blushi por qe fatkeqesisht Libra e tij ju shnderrua ne Fletore bakalli ...e ne menyre fare qesharake po tenton ta provoje edhe Rudina e Fatmires por e pengon gjuha shqipe te shkreten ndaj eshte zotuar se pas takimeve te shumta me qytetare e shtetas shqiptare ka vendosur me pare te jape provimin e gjuhes shqipe e me pas edhe te krijoi partine e saj te re...''te djathte'' sigurisht...

Dhe tek rri e mendoj gjithe ci ke marre e ci ke bere asaj PD e asaj Shqiperie TI e para moj mjeranja Jozefine nuk e di pse me kujtohen qartesisht fare disa vargje brilante te Korifeut e Viganit te Kombit tim At Gjergj Fishtes se pa vdekshem dedikuar pikerisht soji-llojit tuaj pervers ...

Rriqna t'ndyt mikrobe t'kqi ...qe te mjeres moj Shqipni Kthellte hi i keni n'mushkni ...pa dhimb gjakun tu ja pi Por der kur bre Batakci ?

A.R.DOSTI

94 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page