top of page

DY POEZI NGA MYSLIM MASKADY POEZI NGA MYSLIM MASKA


TRËNDAFILI

Linda i lirë,

Pse më bëtë skllav?

Pse m’i fyet Nënën dhe Babanë?

Trëndafil do mbetem,

Edhe i vdekur

Petale bardhë

Si në përrallë…

4 – 4 -2022

TI MË THOSHE…

Më thoshe,

Kur puqen buzët

Shpërthen flaka që fle brënda:

Harbon shpirti,

Hapen udhët

Të papara as në ëndrra.

Dashuria

thoshe ti,

Rron sa rron vesa mbi fletë:

Sepse ndjenja,

S’do t’ia dijë

Në je skllav a në je mbret…

Kur merr flakë,

Nuk do të shuhet

Të digjet të bëhet hi…

Me një tjetër

Kur të puthet

Prapë rilind më thoshe ti…

89 views4 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page