top of page

DY LIRIKA


DY LIRIKA NGA MYSLIM MASKA

DHE KUR VAJTEM TEK BURIMI

Dhe kur vajtëm tek burimi

Ai, një cast ndali!

Sytë e tu ngjyrë jasemini

E ngrinë për së gjalli…

25 janar 2021, me rastin e ditlindjes sime.

NE KRAHËT E DASHURISË

Le të vdisja

Në sytë e tu, brenda,

Në dy varre që vezullojnë dritë.

Duke puthur buzët

Mjaltë të ëmbla,

Harlisemi të dy, mish e shpirt.

Kjo është vdekje!

Se kush vdes, s’vdes prapë;

Jeta është dritë engjëjsh, që të çmend.

Më tej je një “hiç”,

Një flori në baltë,

Pikë vese mbi gjëmb…

99 views3 comments

3 comentarios


Faleminderit z.Athanasiu dhe z.Gjergji, per urimet e ditlindjes dhe per

komentet e sinqerta te lirikave te mia. shendet e gezime te keni.

Me shume respekt, Myslimi.

Me gusta

Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
26 ene 2021

Mik i dashur e i respektuar Myslim! Urime për Ditëlindjen! Jetë të gjatë përplot me gëzime

të dashurive të pafundme të Valit e trashëgimtarëve tuaj të shtrenjtë. Kurrë mos t'u ndaltë "anija" poetike duke nxjerrë perla nga thellësitë dhe zbuluar vende të reja të mrekullueshme! Përqafime, Kozmai e Natasha.

Me gusta

sotir.mimi
sotir.mimi
25 ene 2021

Xing.

Së pari urim për ditëlindjen. Dhe njëqind për të dashurit e tu, si edhe për të vazhduar të shkruash vargje perla ku edhe dashuria mund të xhelozohet. Urime!/ Xing.

Me gusta

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page