DIN MEHMETI GJITHMONE RRON NE KUJTESEN TONE


Din Mehmeti dhe Tahir Bezhani


DIN MEHMETI GJITHMONE RRON NE KUJTESEN TONE


Nga Tahir Bezhani


Ishte kjo vizita e fundit qe ia beme poetit te madh, Din Mehmetit, se bashku me Lulzim Logun, ne nentorin e vitit 2010,vetem 4-5 dite para se te vdiste,ne shtepine e tij. Me gjithe lodhjen qe e kishte kapluar nga semurja,na priti i gezuar e me buzeqeshje. Nuk pritoi t'ia epte intervisten e fundit ne jete, mikut qe e deshi aq shume,z.Lulzim Logu. Siq shihet ne foto, ende ishte ne levizje, mbahej burrerisht, "donte te vdiste ne kembe"....

Intervista e dhene poetit Lulzim Logu nga ana e Din Mehmetit,

Din Mehmeti dhe Lulzim Logu

konsideroj se eshte nje interviste historike qe i sherben historiografise se letrareve te kohes sone,nga ata te medhenjet. Ishte nje interviste e kujdesshme dhe shume interesante,ne ato çaste ku lodhja ishte e dukshme. Njekosisht, pergjigjet e poetit Din Mehmeti, vinin nga thellesija e nje shpirti te pa dorzuar vdekjes,me ate egon njerezore e me shume respekt,thua se ishte ne ditet me te mira te jetes, e jo ne fundin e saj. Ato çaste,gati ndarese,ishin shume emocionuese,te dhimshme,prekese sa qe duhej te beheshe guri per ta ndalur lotin...


Din Mehmeti

Din Mehmeti pergjithmone jeton ne zemrat tona si poet i madh,profersor e akademik i mendimit te thelle,nje njeri me dije te pasosur i cili nuk kurseu asgje nga vetja per t'u fale dije te tjereve. Keto foto jane te nje rendesie te veçant e te paharruara pergjithmone te cilat plotsojne mozaikun e fundit te jetes se poetit Din Mehmeti....


Din Mehmeti

#din #mehmeti #lulzim #logu #tahir #bezhani

15 views0 comments

Shkrimet e fundit