top of page

DESTINAT


Netët, nuk kanë adrenalinën e ditës. Ato pështjellin jehonën e ndjesive të njeriut me një cipë melankolie , dhe mëndja nis e gjallon ato që krijon . Frymëzimi , kërkon Paqë mbi një fletë të bardhë , dhe aty derdhen gërmat e para për të formuar një varg . . . mbi një kujtesë , një meditim , një emocion të ri , të cilit shpirti i përgjigjet me një poezi . Ky është POETI , një MËVETËSI !


X x x


Fjala, (tek Unë)

është rrëzim i pastër,

shpesh dhe aritmi . . .

Edhe kur si mjegull vjen ,

edhe kur ngjan me dritë ,

më zë pritë .


Filloj e dizenjoj në një fletë ,

fytyra të menduara lulesh ,

që skuqin petalet në vetmi .


Fjala është grua , me shpirt nga një Hyjni !


X x x


Sikur të ishim në gjithçka vetja ,

sikur të niseshim vetëm nga ajo që kemi përbrenda ,

do të arrinim tempullin e të gjitha ndjesive tona ,

dhe gonxhe të vërteta do të bulonte ëndrra .


Por ne , s´mund të jemi në total vetja .

Jemi pjesë e shoqërisë , arritja dhe prapambetja ,

një gur Sifizi që i rrokulliset kohës mbi shpinë ,

pa e ditur . . . aty ku do , në se arrin . . . .Njeriu , kjo qënie kaq e ndërlikuar ,

ndryshon si stinët ,

në përputhje me ´´ç´është ´´

pranverë , dimër , apo vjeshtë . . .


X x x


Ecën koha ,

duke kërkuar një çast , një orë , një datë

rrumbullaksinë e fytyrës time , në të moshës hartë ,

historinë , në guret e mermerte të Keopsit ,

gropëzat në faqet e Zinobisë së Romës ,

nga Lindja e largët ardhur .


Shkel . . .

mbi putra kafshësh që kanë ndryshuar ,

mbi gjurmët e Njeriut që mbet´ i ngujuar . . .

i pa avancuar . . .

mbi indiferencën e pashpirt , për madhështi artistësh ,

njerëzish të pangopur , dhe sy të përlotur .


Unë kam mbetur e vetme , në shi ,

kam marrë diçka nga peisazhi i Parajsës ,

nga një dëshirë e madhe , fantazi .

Kam në ballë Emblemën e Botës që qan ,

të gjitha të shitura janë . . .


Ku ta gjej nje motiv që të shpresoj . . .

Sepse era vdes po pushova së ëndërruari ,

Akulli shkrin , nga një rreze e vogël syri,

Koha në gënjeshtër bëhet gjëmim ,

Dhe nga toka ,

ngrihen zogj që vdesin n´udhëtim .


Vetëm shpirti as shitet as blihet ,

jeton edhe në përjetësi .

I vetmi që matet me veten , në një mrekulli ,

të cilën çdo kush , nuk mundet ta di . . .


x x x


Moj pikë e vogël vese ,

nga cili katarakt erdhe?

Molekulë ujore , dalë nga një përrallë ,

si arriti deri këtu vallë ?!

Edhe Hena u trondit prej bukurisë së saj .


Po gëzimi im i vogël ,

ç´pati ,

që në heshtje filloi të qaj . . .


Lumturi e paemër , e gjallë . . .

e vogël ,

sa çasti kur Hëna dhe Dielli ,

krijojnë në qiell një Eklips të rrallë !


DITA , SAPO HAPI SYRIN


Një zog del prej kashtës , dhe nxjerr cicërimën e parë .

Një gjethe shpërthen nga një filiz , dhe vesa mbi të ,

si e gëzimit të pemës, një e qarë .


Fillojnë e dallohen rrugët , njerëzit e parë ,

me siguri hallexhinj , të thjeshtit punëtorë .

Si hije e mjegullt dallohet Bedeli , Imitos ,

dhe tej larg Akropoli madhështor .


Ngjyra e ullirit mbi të gjitha më e blerta ,

tek tuk mes saj e portokallta .

Të jepet rasti të jetosh dhe një ditë ,

me zogjtë , gjethet , fëmijtë . . .

Deti velat e një varke lëkund ,

Fekondon ajrin me të kaltrën ngjyrë .


Thua PAQJA të ketë të njëjtën fytyrë !?


X x x


Udha fillon me sytë .

Ç´ka shohin ato brënda në të tjerë sy ,

të njeriut , detit , natyrës ,

në përgjithësi . . .


Mëndja bëhet nyje në lidhje të ndryshme ,

që ekzistojnë apo jo ,

ndërsa syri , si pasqyrë e mëndjes ,

sheh ngado . . .

Gjithmonë , në një malore të vështirë e vërteta ,

shfaqet mbi një udhë të gjatë , që shpesh coptohet ,

për të cilën të gjithë mendojmë se mund të kalohet .

Kalohet ?

Ka zogj që cicërijnë mbi pemët e shpresës ,

trishtimin e dëbojnë , e bëjnë të cekët ,

edhe deti nën këmbët e malit hepohet ,

për Mbretëreshën , vdesin të lumtura bletët .


Se ndrojtja jote ,

mund të shkojë dhe në një gjumë tjetër ,

por udha fillon me sytë , pa to asgjë e sigurtë .

. . . edhe në se fjala sjell sa për një jetë !


X x x


Trashëgimia , në çdo kuptim të saj ,

eshtë llampa e udhës .

Jo fantazi e punuar , as parashikim .

Ka qerpikët e përvojës së pemës ,

që deri tek ty i ka lëshuar rrënjët .


Edhe degët der´ tek ty i shtrin ,

pa asnjë kërkesë për shpagim ,

drejton si një mjeshtre pranitë

që kohës pas amanet ja ka lënë .

Ajo lut për të mirën tënde ,

Zotin tënd !


E LASHË TË MOS E DIJA


Nga kjo botë iki e qetë ,

asnjë nuk mora nëpër gojë për të keq ,

asnjë me fjalë nuk lidha e zgjidha ,

s´kam dashur kurrë të jem aty në majë ,

e vështirë në mua mbeti dashuria ,

thëngjilli i bukur mbuluar me hi ,

I paspjegueshëm o Njeri !


Me jetën bëra shkresa të forta ,

nuk pyeta për bëmat e tua , as ´´përse ´´,

as se i cilës flakë i ishe bir ,

as përse më mposhte me pahir .


Po pse bota m´u zvogëlua pa ty !

As sakrificë që aq shumë durova

s´mund ta quaj ,

ishte zgjedhja ime i dashur ,

një grua që do , di edhe të vuaj .


Pendimin tënd e lashë, të mos e di ,

nga kjo botë të iki dua , pa mëri !

Ke vendin me te respektuar ne jeten time ,

je babai i femijve te mi .


X x x


Tehu i dritës ,

mi pështillet gjoksit si fashë inkandeshente ,

siguri për thellësitë e jetës .


Të pamundurat , i rrethoj me lule ,

që gëzimi im , t´i ngjaj atij të bletës .


Stuhi drite , do të thotë Shpresë ,

do të thotë dhe dëshmi që je në Jetë .

Hamendja , kërkon të qeshurën e saj ,

diku në një legjendë . . .


Një dorë e plakur ndalon së lëkunduri ,

e më sjell ndërmend . . .


X x x


Nata është rrethore ,

dhe unë një dritë e vogël ,

fundosur në mister .


Aty ku kripa bashkohet me të kaltrën në blu ,

Gjej diçka të madhe sa një zemër ,

të vogël sa një sy .


Mbi lëkurë , më rrëshqet diçka e padukshme ,

të jetë avër nga ty Perëndi ?!

E rënduar në Paqe është ,

si një copëz vështrimi mbi shpirt ,

që se nga vjen s´e di . . .


I jepem si bleta polenit te lules , humbas në hapësirë ,

me një gëzim pa emër , të butë , plot ngjyrë ,

pa sy , dhe pa fytyrë . . .DESTINAT , nuk kanë asnjëherë zgjidhje të dytë .


MËVETËSI


Shpesh herë më ndodh të vdes me ngut

ato që dua të them .

Jo memorja , është zemra ajo që i ruan

e që kurrë nuk i gënjen .

I kthen në mëvetësi ,

të cilat ndodhen e gjithmonë kanë për të qenë

aty përbri. . .

Kështu të pacënuara , do ti marr me vete

edhe në Përjetësi .

Nuk vetëqortohem . Jam Njeri !


X x x


Mundem ta përqafoj një vështrim .

Sinqeritetin e dua mbi të gjitha më shumë .

Mirësinë , njëlloj si Fjalën mund ti përkëdhel pafund ,

ti jap shumë nga vetja , ashtu dalngadalë ,

pa thënë asnjë fjalë . . .


Frika se mos zemra bërtet ,

është ajo që më trëmb keq . . .


32 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page