top of page

DEDIKUAR LAURETES...


DEDIKUAR LAURETES , VAJZES GJIROKASTRITE ME SYTE E "RREZIKSHEM"!!!

Pirro Minella Millona

"Vajza flokeflake, por mos harroni ata dy sy te saj teper te rrezikshem..,,"!!!

..Nuk ka moshe per te. Keshtu e mbajne mend ne Gjirokaster. Nje cupe te vecante, me tipare te dallueshme, e shkathet,me temperamet te hedhurr, e plotesuarr ne cdo drejtim. Lori, ruan po ato tipare e nje vajze te bukur, edhe sot flokeflakte, cupe romantike, endrrimtare, teper elegante, por syte e ruajne ate bukuri qe i ka falur Zoti, bojqielle, por teper zhbirues, te rrezikshem. . Kush nuk e mban mend cuper e shkathet, teper e talentuar., Recituese teper potente, u be nje spikere e degjuar ne Gjrokaster ne rinine e vet. I pelqen ta theksoj qe jam "Gjirokastrite e thekur", e lindur nga dy prinder te mrekullueshem, geni ne gen do te shkoje dhe kjo Lori jone e embel pati prirje per letersi e art. I jati profesor i nderuar i letersise se qytetit "Gri, sic e quan ajo Gjirokastren e bukur zonjen hijerende. Mesimet ne shkollen "Koto Hoxhi" dhe pastaj ne gjimnazin me tradita te "Asim Zenelit" Nxenese e shkelqyer, kush nuk e deshironte ne klasen e vet. Shkelqeu ne rrethin letrat, ishte pjesmarese aktive me ato krijimet e saj te para, qe shpalosnin nje bote te bukur pefshire brenda saj. Kur recitonte "Nene Pashakon" dhe bijte e saj qanin dhe guret e sokakut, aty dilte shpirti i saj me kaq pasion e recitonte Kush nuk e ka degjuar zerin e Lorit te Radio Studenti per kater vjet te studimit te saj ne Gjuhe Letersi. Zeri i saj i ngrohte degjohej ne dhjomat e studenteve sidomos te programit muzikor sipas kerkesave te degjuesve, kus shume studentet u dedikonin kenge te bukura te dashurave te tyre. Por ne Qytetin e Studentit ate e dallonin si cupa elegante "Flokeflaka" dhe i ndryheshin veshtrimit te syve te saj bojeqielli, qe kishin marre "namin" si sy te rerzikshem, qe leshonin flake . Cunat e deshironi ate, e ngacmonim me ato hovet rinore, sidomos kur pinte mbasdite pinte kakaon tek Klubi i Cetit. Por Lori vetem me nje shikim qe hidhte rreth e rrotull i "tulaste" ata trima. Teper krenare ajo u rezistoi tufaneve te "dashurive" te vogla studentore.. U kthye ne vendlindjen e saj ne Gjirokasyte tani te jape kontributin e saj Libohova ishte qendra e saj e pare. Nje mesuese teper e bukur, por edhe e talentuar. Oren e saj nxensit e prisnim me gexim dhe cuditeshin sa shpejt ikte, ishte merita e Lori qe e kordinonte dhe e bente te kendshme. Nje dite rastesisht,pasi mbaroi dita e mesimit me shoqet dolen ne rruge per tu kthyer ne Gjiroakster. Tek kembet e tyre ndaloi nje :benz:, ne timon ishte nje djale i bukur qe me xhentilence i ftoi ne makine se e kishte rrugen per Gjirokaster. Ishte nga nje familje e degjuar ne Gjirokaster, keshtu qe e ndjente si oblikim qytetar per keto cupa te reja dhe te bukura. Lori yne e bukur qysh ne sikimin e pare ngeli. Ju ngulit shume dhe me vete mendoi , ky eshte mashkulli qe i duhej asaj qe e kishte kerkuar kudo dhe i doli sot me kete xhest te thjeshte fisnik. I hyri ne zemer Lorit tone. Aq i paraqitshem ishte djaloshi sa Lori me vete e quajti "Leo Rovel"i, aktori italian, i ngjante shume atij, por ishte dhe ndjesia e Lorit qe e afroi me shume me te. Dashuria me shikim te pare i dha frutet e veta, Ne saje te dashurise te te dyve, u kthye ne lidhje te fuqishme ne nje martese teper te frutshme dhe me trashegimtarin e tyre djalin ...Dhe sot,pas kaq vitesh qe eshte larg, cupa flokeflake, Laureta, kujtohet bukur dhe me respekt nga patriotet e saj qytetare te qytetit "GRI", Gjirokastren, aq te dashur per te....

33 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page