top of page

BUKUROSHJA E DROBONIKUT


DY LIRIKA NGA MYSLIM MASKA

BUKUROSHJA E DROBONIKUT

Bukuroshe e Drobonikut,

Kur zbret tatëpjetë

Dridhet Mali i Roshnikut,

Flakë ndizen retë.

Unë e di ç’do thoshte Osumi,

Ç’do thoshte kalaja:

“Çupëz, moj, m’i çmende çunat,

Bukurihataja…”

BUKUROSHJA E KOLONAQIT*

Bukuroshja e Kolonaqit,

Kur më zbret nga shkallët,

Nëpër palat e fustanit

Egjeu shkumon dallgët.

Eh, te kridhesha mes tyre

Sa te shuaja dertin.

Jo më kot shemben yjet

Dallgëve të detit…

*Kolonaqi është lagje në qendër të Athinës.

39 views1 comment

תגובה אחת


Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
08 במרץ 2022

Jam shprehur për këto lirika të goditura, njëra për bukuroshen e Drobonikut, dhe

tjetra për të Kolonaqit, të cilat bëjnë atë që bën lumi e deti në vapën e tmerrshme të korrikut

dhe zjarri me drutë. Urime Myslim e me të tjera arritje. Përqafime, K.Gjergji.

לייק

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page