top of page

BBC zbulon shfaqjet më të mira televizive të shekullit 21


BBC zbulon shfaqjet më të mira televizive të shekullit 21, përfshirë Suksesionin dhe Game of ThronesPasi kaluam 18 muajt e fundit në shtëpi duke parë TV, të gjithë mund ta llogarisim veten si ekspertë të asaj që e bën një seri të mirë televizive. Por ekspertët aktualë në BBC Culture kanë zbuluar zgjedhjet e tyre për shfaqjet më të mëdha televizive të shekullit 21 (deri më tani). BBC Culture ka publikuar rezultatet e sondazhit të tij vjetor me 206 kritikë filmash, ekspertë dhe figura të industrisë nga 43 vende të ndryshme. Sondazhi vjetor i BBC -së përfshiu 206 ekspertë televizivë nga 43 vende të botës, përfshirë Shqipërinë dhe Uruguajin. Dhe duket se lista ka diçka për të gjithë me klasikët e kultit si Game of Thrones deri te dramat kriminale si Line of Duty.

Zakonisht, BBC Culture mblidhet ekspertët e tij për të studiuar filmin dhe për të prodhuar lista si renditja e tij e vitit 2019 e 100 filmave më të mëdhenj të drejtuar nga gra ose 100 filmat e tij më të mëdhenj jo-anglezë që ka prodhuar në 2018. Sidoqoftë, këtë vit vendosi që TV ka luajtur një rol të rëndësishëm gjatë pandemisë dhe se kontributi i tij duhej të njihej në një farë mënyre.

BBC Culture tha: "Ne jemi mbështetur në [TV] për informacion, argëtim, ngushëllim dhe frymëzim në masë të barabartë.

"Por gjithashtu u ndje si koha e duhur për të vëzhguar peizazhin e televizionit sepse mund të ketë qenë forma përcaktuese e artit në 21 vitet e fundit: ku dikur, me të drejtë ose gabimisht, ajo patronizohej kryesisht si kinemaja më e re, më e ashpër dhe gati vëllai, sot besueshmëria e tij artistike është e pakundërshtueshme, ndërsa ardhja e platformave të transmetimit ka dhënë gjithashtu shfaqje aftësinë për të arritur auditorë të paparë globalë menjëherë.

"Dhe kështu, për të shënuar epërsinë e TV, ne kemi vendosur të bëjmë pyetjen: cilat janë serialet televizive më të mëdha të Shekullit 21?"

Si funksionoi votimi?

Secili votues renditi 10 serialet e tyre televizive të preferuara të Shekullit 21 të cilat BBC Culture i shënoi dhe i renditi për të bërë listën që shihni më poshtë. BBC Culture pranon se ka paragjykime të caktuara, por dëshiron të pranojë se peizazhi i TV po ndryshon. Nëntëdhjetë e dy nga seritë e paraqitura kanë gjuhën angleze si gjuhën kryesore. Lista përfshin disa seri që përdorin gjuhën daneze, suedeze, frënge, spanjolle dhe gjermane ndër gjuhët e tjera.

79 nga shfaqjet e përfshira u krijuan nga burra me vetëm 11 gra seriale të krijuara në listë. Sidoqoftë, 10 shfaqje që u krijuan nga një kombinim i burrave dhe grave gjithashtu bënë prerjen.

Cili është emisioni më i mirë televiziv i BBC -së i shekullit 21?

100 shfaqjet më të mira televizive të BBC -së të shekullit 21

1 The Wire (2002-2008)

2 të çmendur (2007-2015)

3 Breaking Bad (2008-2013)

4 Fleabag (2016-2019)

5 Game of Thrones (2011-2019)

6 Unë mund të të shkatërroj (2020)

7 The Leftovers (2014-2017)

8 Amerikanët (2013-2018)

9 Zyra (MB) (2001-2003)

10 Suksesioni (2018-)

11 BoJack Horseman (2014-2020)

12 Gjashtë këmbë nën (2001-2005)

13 Twin Peaks: The Return (2017)

14 Atlanta (2016-)

15 Çernobil (2019)

16 The Crown (2016-)

17 30 Rock (2006-2013)

18 Deadwood (2004-2006)

19 Humbur (2004-2010)

20 The Track of It (2005-2012)

21 Frenoni entuziazmin tuaj (2000-)

22 Black Mirror (2011-)

23 Thirrni më mirë Saulin (2015-2022)

24 Veep (2012-2019)

25 Sherlock (2010-2017)

26 Watchmen (2019)

27 Line of Duty (2012-2021)

28 Dritat e së Premtes (2006-2011)

29 Parqe dhe rekreacion (2009-2015)

30 vajza (2012-2017)

31 Detektivi i Vërtetë (2014-2019)

32 Zhvillimi i Arrestuar (2003-2019)

33 Gruaja e mirë (2009-2016)

34 Ura (2011-2018)

35 Fargo (2014-)

36 = Downton Abbey (2010-2015)

36 = Band of Brothers (2001)

38 Përralla e shërbëtores (2017-)

39 Zyra (SHBA) (2005-2013)

40 Borgen (2010-2022)

41 Schitt's Creek (2015-2020)

42 Peep Show (2003-2015)

43 Money Heist (2017-2021)

44 Komuniteti (2009-2015)

45 Lufta e Mirë (2017-)

46 Atdheu (2011-2020)

47 Grey's Anatomy (2005-)

48 Brenda Nr 9 (2014-)

49 Byroja (2015-)

50 Halt and Catch Fire (2014-2017)

51 sëpatë e vogël (2020)

52 Kjo është Anglia 86, 88 dhe 90 (2010-2015)

53 Telefononi Agjentin Tim! (2015-2020)

54 Lugina e lumtur (2014-)

55 The Shield (2002-2008)

56 Teoria e Big Bang (2007-2019)

57 Papa i Ri (2016)

58 Dark (2017-2020)

59 Hekurudha nëntokësore (2021)

60 House of Cards (2013-2018)

61 Avatar: The Last Airbender (2005-2008)

62 = Vendi i Mirë (2016-2020)

62 = Pozicion (2018-2021)

64 Zbulues (2014-2017)

65 Portokalli është e zeza e re (2013-2019)

66 Mare of Easttown (2021)

67 RuPaul's Drag Race (2009-)

68 Stranger Things (2016-)

69 24 (2001-2010)

70 Battlestar Galactica (2004-2009)

71 Ndriçuar (2011-2013)

72 Gilmore Girls (2000-2007)

73 Planeti Tokë (2006)

74 Utopia (2013-2014)

75 Babylon Berlin (2017-)

76 Rick and Morty (2013-)

77 American Crime Story (2016-)

78 The Killing (Danimarkë) (2007-2012)

79 Mindhunter (2017-2019)

80 Shtëpia (2004-2012)

81 OJ: Made in America (2016)

82 Gënjeshtra të Mëdha të Vogla (2017-2019)

83 i pasigurt (2016-2021)

84 = Njerëz normalë (2020)

84 = Narcos (2015-2017)

86 Si e takova nënën tënde (2005-2014)

87 The Comeback (2005-2014)

88 OA (2016-2019)

89 Dexter (2006-2013)

90 Gjithmonë është me diell në Filadelfia (2005-)

91 Westworld (2016-)

92 Më trego një hero (2015)

93 Treme (2010-2013)

94 Louie (2010-2015)

95 Luther (2010-2019)

96 Katastrofa (2015-2019)

97 Hannibal (2013-2015)

98 Ish-e dashura e çmendur (2015-2019)

99 Steven Universe (2013-2020)

100 Gambit e Mbretëreshës (2020)

13 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page