top of page

27 VJET…PAPA GJON PALI II E SHQIPNIA…

Fritz RADOVANI


Papa Gjon Pali II në Shqipëri: kur feja mposhti ateizmin

25 PRILL 1993...

Fati i Tokës sonë që thirret Shqipni, dhe i Shqiptarve të Gjergj Kastriotit, asht kenë i lidhun për Eshtnat e Klerit Katolik Shqiptar, gjithmonë besnik ndaj Papës dhe Vatikanit, pra, që në ekzistencën e Katoliçizmit në Shekullin e Parë të Epokës së Re. Kjo besniki e Klerit dhe e ndjekësve të Besimit Katolik në Shqipni asht vlersue dhe vlersohet nga të gjithë Papët e Kishës Katolike Botnore. Merita historike i përket Alpeve sëpse, Ata Male e kanë pague ma shtrenjtë se kushdo qendresën tue fjetë me armë në nënkrejsën shekullore të cungës apo, të gurit palatuem, gja që e dëshmon gjaku i derdhun rrëkajë ndër ato vise heroike.


16 Tetor 1978, si Papë në Vatikan nga Polonia erdhi Gjon Pali II, kur endè zgjedha komuniste ishte mbi Popullin Polak dhe, të gjithë Lindjen komuniste. Që në 1980, Ai tha se, karrshi tokave të lame me gjak Shqiptarësh në Jugun e Italisë n’ Otranto, ku u bane betejat e famëshme kundër pushtuesve turq, “asht prap sot një popull i vogël që po vuen shumë nga diktatura tjetër, asht Populli Shqiptar, për të cilin unë lutem përditë.”

Ai vjen në Selinë Botnore të Katoliçizmit Dymijvjeçar në Romë, kur komunizmit totalitar “Ai i zbuloi anën shpirtnore të Njeriut”, Ky dhe vetëm Ky, asht misteri i Madhështisë së Tij, sëpse askush para Tij nuk ka mujtë me kuptue sakt anën shpirtnore të Njeriut në sistemin totalitar e, me i zbërthye prangat e tiranisë komuniste me tri fjalë: “Non abbiate paura!”, “Mos keni frikë!” Ai njeh parimin filozofik të historisë: “Kur një Popullit i ikë frika, shpejt Atij i vjen Liria!”


Kujtoni për një moment takimet dhe bisedat me Reagan dhe Gorbaçov. Asnjë takim nuk asht ba në bazat e rraketave, bunkeret, nëndetëset apo zonat e fluturimeve kozmike, por në dhomën e pritjes së Papës Gjon Pali II, në një tavolinë kuadrate, të lëmutë, të bardhë, të pastër dhe të shndritëshme siç ishte Ai vetë, ku, mbështetëshin vetëm katër duer që porsa lidheshin Burrnisht njena me tjetrën: “Nënshkruenin marrveshje paqe e dashnije të pakufi për mbarë Njerzimin!” Ky ishte Papa Polak Karol Vojtila që ndryshoi Historinë Botnore!

Në Kathedralën e Shkodres së dhunueme Papa Gjon Pali II tha: “Historia endè nuk e ka njohë atë që ka ngja në Shqipni. Pra, të dashtun Shqiptarë, drama e juej duhet me i interesue gjithë kontinentit Europjan!

Asht e domosdoshme që Europa mos të harrojë!”…

25 Prill 1993 në Tiranë, perballë Kastriotit Papa tha:

”Shqipni qëndro në naltësinë e kësaj Beteje të Madhe!”…

Në vendin tuej të vishkulluem mashumëse asnjë vend tjetër nga përsekutimi asht e thjeshtë me gjetë gjurmët e Katakombëve të lashta Kristjane e t’arenave ku, dëshmitarët e Krishtit hidheshin me dhunë për me ushqye bishat.

Këtu kje një luftë e ashpër kundër Fesë, simbas një vije dogmatike të një programi shoqnor dhe politik, i mbështetun nga ideologjia komuniste.

Ajo që ka ngja në Shqipni të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit.

Drama e Juej Shqiptarë të dashtun zgjon interesimin e gjithë Kontinentit Europian dhe asht  e domosdoshme që Europa mos t’Ju harrojë.”

Dhe, në mbyllje Papa tha: “Në emnin tand Popull Shqiptar, po i drejtohëm këtu Komunitetëve Ndërkombëtare që ta këthejnë vëmendjen e tyne vëpruese ndaj kërkesave të zhvillimit tand të përgjithshëm.

●Vetëm kështu, mund të mëkambët Paqa në këte zonë të Ballkanit, të përgjakun nga konfliktet vllavrasëse të ulta e të pakuptim…”

Europa pra, duhet ta dijë o sot, ose kurr mendimin e Papës Polak: Pikrisht, kur Shqipnia edhe i perket Asaj… Dhe, Dardania asht prap perballë “ricoptimit”...

●Papa perkufizon se: “Vetëm kështu, mund të mëkambët Paqa në këte zonë të Ballkanit, të përgjakun nga konfliktet vllavrasëse të ulta e të pakuptim…”

Mendoj se, Bashkimi Europjan sot i kujton mirë Fjalët e Papës Gjon Pali i II! Po, fatkeqsisht sot Shqiptarët e Shqipnisë e Dardanisë, s’ka kush i drejton n’Europë. Qeveritarve i asht ba truni rilindje komuniste, sllave, anadollake, greke, droge...

E mbi të gjitha: Pabesije!..

Melbourne, 23 Prill 2020.

20 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page