TRI POEZI


MYSLIM MASKA


BUKUROSHJA E DROBONIKUT

Bukuroshja e Drobonikut

Kur zbret tatëpjetë

Dridhet Mali i Roshnikut

Flakë ndizen retë.

Unë e di ç’do thosh Osumi

Ç’do thoshte Kalaja

Çupëz moj, na çmende çunat

Bukurihataja…

BUKUROSHJA E KOLONAQIT*

Bukuroshja e Kolonaqit

Kur me zbret nga shkallët,

Nëpër palat e fustanit

Egjeu shkumonë dallgët.

Eh, … te kridhesha me tyre

Sa të shuaja dertin.

Jo më kot shëmben yjet

Dallgëve të detit…

· Lagje e pasanikve Athiniotë.

IDENTITET

Më mori për dore si një të verbër

Dhe më çoi larg,

shumë larg…

Dhe bënë kaq ngricë, dhe bënë kaq terr

Dhe s’di kush është,

dhe s’di kush jam!?…118 views2 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif