top of page

PEIZAZH NGA VLORA


PEIZAZH NGA VLORA


Kanina tund një degë ulliri

Poshtë saj gëlon e ngrata turmë

Ç’bën me lavdinë që mban tek gjiri?

Paqen e mbjell dhe korr furtunë!


Eh, ky qytet, që ha vetveten

Dhe s’bën dot gjumë e prehje s’ka

Më zgjon ca dhimbje që nuk treten

Një plumb në shpirt nuk di nga ra!


Një foshnjë jetime i flet zotit

Por ai s’ndjen, s’afron mëshirë

Fatin gremis në pikë të lotit

Dhe shpresa thinjet në zinxhirë


Pulëbardha klith e kërkon shtigje

Hap flatrat ëndërra për liri

Një hark ylberi puth dy brigje

E unë mes tyre në vetmi...


Pse s’ka një varr të ri pashai?

As për Kainin s’ka qivur!

Mesjeta grindet me normandët

Me vraga gjaku në çdo gur


Kërkoj me ngulm ca gjurmë jete

Përtej trishtimit që më vret

Ç’është ky rënkim sa shtatë dete

Ringjallet Troja dhe buçet!


Vlorë, korrik 2020.

57 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page