top of page

Leter miqve te mi!


Rasim Ahmati


U shkrova një letër miqve të mi

për botën, dhe si vazhdone ajo,

kam përdorur stilolapsin tim qe kam preferur

dhe gjithë dashurinë që kam për ta


koha nuk ka qenë e mirë me mua

Duke me nxjerre ne shtresat e mashtrimit

Njerezit qe gabimishte kane menduar

Ti shmangen syve te mije dhe mendimit


Me kenaqesi po marshoje drejte perendimit

Drejte rruges time pa kthim

Ketu ku qetesisht gjeje transparencen e mendimit

Ndodhe qe te jete fundi im i sigurte

i njohjes se prapsirave te njerzimit


Mashtruesit dote me presin

Me buzeqeshje te liga

Duke bere kontraband

Me hallet e tjereve dhe me hallet e mia

do te zgerdhihen nga bllokimet e tyre

Te prespektives dhe nje kontrate te re

Per mua, per ju , dhe per te gjithe ne-


E shofe,e shofe shum qarte,

Mos me merrni per te ngrate

Mos u entuziazmoni

Mes fraksioneve te mia po jetoni

Per sa kohe qe mendimi im shkelqen

Per sa kohe qe marre fryme

Per ditet qe trupi im vazhdone te ece

Me lojen njerezore qe vendos duart per zingjire


Drejte drites per me teper influence

Duke i lene ata mbyllur me kapak

Ne birucen ma te thelle

Ne erresiren e ferrit

qe tashme e kane hak


A jam i lire?

A duhej te isha me mire?

Ate une e dije

Pore vazhdoje te vrapoje

Deri sa te ndalem

Per te pritur vdekjen

Duke u ushqyer me ditet e jetes

Qe me kane mbetur


E ju dote me gjeni

Duke notuar larg

per gjera me te mdha

Jeta nuk eshte kenge

qe perseritet refreni

Pore nje skene aktrimi

qe shpesh here as drita nuk ka


A e dini ku dote me gjeni mua

si nje kallep jeta me ka gdhendur

E tash une jam formuar

Per atje ku firshkellen qielli kaltersuar

Ne harmonine e yjeve te mire pozicionuar


Rasim Ahmati

London 31-10-2020

81 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page