top of page

JU DESHA…


JU DESHA…

Një lirikë nga Myslim Maska

Ju desha

Se më deshët shumë

Si ajo çupka nga Gorica

Që kur lahej

Në Osum,

I zhvishte gati të gjitha…

Po kjo është bota,

Kjo është jeta

E ç’mrekullira presim!

Doemos ka dhe hilera

Ndryshe pse të vdesim?...

4- tetor- 2022

82 views10 comments

10 Comments


I nderuar Profesor Eshrefi! Faleminderit nga une, Nokja dhe Gjergji. Vetem nje mendje e zgjuar, shpirt fisnik, dhe idol i Zotit i quan krijuesit "Hyjni", si shpreheni Ju. Mbase nuk jemi te

tille... Mbase, sic i tha milingona Elefantit te tregimi i famshem i Tolstoit "Nese duhet bere keshtu, keshtu le te behet" faleminderit.

Pa studiues, filozofe, lexues te mencur nuk zbulohet dot"Floriri" i shkrimtarit dhe poetit.

Nderi i juaj qe na vleresoni dhe nderoni... Me shume respekt, Myslim Maska, Athine.


Like

Eshref Ymeri
Eshref Ymeri
Oct 08, 2022

I dashur Myslim,

I dashur Noke,

I dashur Kozma,

Jeni ju, ore të bekuarit e Hyjnisë, që keni meritën kryesore, jo unë, sepse ju jeni “mielli i situr” i poezisë dhe i prozës artistike, me të cilin unë gatuaj një çikë “byrek” për ju. Dhe “byreku” del i mirë nga “furra” e përshtypjeve të mia për krijimtarinë tuaj, vetëm atëherë kur “mielli” juaj është i cilësisë së lartë. Ju, si njerëz të penës, keni një tjetër kod shpirtëror, një tjetër kod komunikimi, i cili mbetet i pakuptueshëm për ne të tjerët që ndodhemi jashtë fushës së krijimtarisë artistike. Dhe kjo kuptohet vetvetiu, sepse ne kemi huqet e pëllumbave që kanë qejf të mblidhen tok. Kurse poetët dhe shkrimtarët …

Like

Shume i nderuari z. Athanasiu! Se pari u gezova shume qe jeni shume mire me shendet.

Jam interesuar vazhdimisht se bashku me Kozma Gjergjin per shendetin tuaj.

Faleminderit shume per komentin e poezise time.

Ju uroj shendet, suksese dhe begati krijuese, sepse e meritoni.

Me shume respekt dhe dashuri. Myslim Maska, Athine.

Like

I nderuari shkrimtari dhe poeti Abilekajn. Faleminderit per komentin e mencur dhe per ilustrimin nga z. Ymeri. Suksese ne krijimtarine tuaj cilesore, te vecante...

Me shume respekt, Myslimi.

Like

sotir.mimi
sotir.mimi
Oct 07, 2022

Miku im lirik,Myslim!

Në Gjenevë te shtëpia e vajzës sime, tani që m'u rregullua TABLETI, vërrej lulishten rrethuar me gjineshtra. Një shi i imët më ndalon të dal përjashta, por tek shoh nga qelqet në verandë dhe lexoj poezinë tënde, mëndja më fluturon dhe përfytyrimi cek majat e vargjeve të tua frymëzuese. Faleminderit! Kështu vazhdofsh përgjithmonë!/ Xing.

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page