top of page

Jeta pas Merkel


Angela Merkel

CDU nuk ka vizion dhe pasardhës vizionar.


'Countdown' duhet të jetë në rrjedhën e plotë: në tetë muaj, ose 37 javë, gjermanëve do t'u kërkohet të votojnë për një kancelar të ri. Ne duhet të debatojmë me padurim për programet e secilës parti dhe të dëgjojmë fjalimet e kandidatëve. Megjithatë, asgjë e këtij lloji nuk po ndodh. Angela Merkel do të japë dorëheqjen, pas gati 15 vjetësh në detyrë, por çfarëdo eksitimi që mund të ketë qenë për një të ardhme pas Merkel, duket se është zhdukur.

Një arsye, natyrisht, është bllokimi i vazhdueshëm dhe mbytës. Por mos gabo: bllokimi ka qenë gjithashtu një dhuratë nga perëndia për CDU-në e Merkelit. Ajo i ka siguruar partisë një pushim shumë të nevojshëm nga përpjekja e saj e shqetësuar për të gjetur një zëvendësues. ‘Të gjithë ata që janë përgjegjës duhet të pyesin veten, kush mishëron më së miri programin tonë, vlerat tona dhe gjithashtu ka një shans të mirë për të fituar?’, Pyeti lideri parlamentar i partisë, Ralph Brinkhaus. CDU, me vonesë, do të organizojë një konferencë dixhitale të partisë në 14 Janar për të zgjedhur një udhëheqës të ri të partisë - për të zëvendësuar AKK-në e pafat që dha dorëheqjen në Shkurt të vitit të kaluar. Por nuk është e dhënë që lideri i partisë do të jetë kandidat për kancelar - mund të duhen akoma muaj para se CDU të paraqesë një kandidat dhe program para votuesve.

Ndërkohë, Merkel është ende në krye. Ajo e përdori fjalimin e saj të Vitit të Ri për të ligjëruar publikun rreth rreziqeve të teorive të konspiracionit Covid dhe populizmit. Megjithatë partia e saj po bën më shumë për të nxitur cinizmin dhe apatinë politike se sa mundet ndonjë teoricien i konspiracionit. E vërteta është, CDU është bllokuar. Janë tre kandidatë që deri më tani janë shfaqur si pasardhës të mundshëm të Merkel. Por të gjithë ata janë dukshëm të dobët. Askush nuk mund të sigurojë mbështetjen e shumicës midis delegatëve të partisë. Vetëm një prej tyre - Armin Laschet, ministri aktual president i North-Rhine Westphalia - ka fituar ndonjëherë zgjedhje. Megjithëse ai shihet si i preferuari i Merkel, ai po bën keq në sondazhet dhe ka imazhin e mërzitshëm dhe të butë.

Friedrich Merz është i dyti në vrapim. Megjithëse dikur një udhëheqës i shquar i CDU dhe kundërshtar i Merkel, ai u largua nga politika aktive në 2009 dhe u bë lobist për Blackrock (një post që ai hoqi dorë vitin e kaluar për të përmirësuar shanset e tij). Dhe i treti, Norbert Röttgen, është i njohur më së miri për humbjen e tij katastrofike të zgjedhjeve në 2012, kur ai u përpoq të bëhej Kryeministri i shtetit të North-Rhine Westphalia dhe mori vetëm 26.3 përqind të votave - rezultati më i keq i CDU ndonjëherë në shtet. Që atëherë, Röttgen nuk ka mbajtur as një post ministror.

Disa thonë se nuk është e pazakontë që CDU të ketë probleme pasi drejtohet nga një udhëheqës kaq i fortë për kaq shumë kohë. Por mandati i gjatë i Merkel në detyrë ishte në vetvete simptomatik i mungesës së ideve dhe dinamizmit themelor të partisë. Për vite, kancelari arriti të mbajë nën kontroll tensionet e brendshme, megjithëse kjo ka bërë që partia të humbasë votuesit dhe anëtarët konservatorë për AfD. Ajo arriti ta bëjë këtë jo sepse ishte një udhëheqëse bindëse - përkundrazi, ajo është bërë e njohur për kthesat e saj të papritura taktike, manovrat dhe mungesën e vizionit afatgjatë - por për mungesën e ndonjë alternative. Për sa kohë që Merkel po fitonte ende zgjedhjet, qoftë edhe ngushtë, krijimi i CDU ishte i gatshëm ta ndiqte atë. Debatet mbi politikat dhe programet nuk kishin rëndësi (në vitin 2017, për shembull, CDU prezantoi programin e saj kryesisht të pakuptimtë më pak se 12 javë para zgjedhjeve). Sondazhet ishin ato që llogariten dhe, duke pasur parasysh mungesën e alternativave, ishte Merkel ajo që dilte rregullisht në krye.

Megjithatë, tani, struktura e partisë po shqetësohet. Kandidati që dëshiron të bindë delegatët do të duhet të jetë po aq i zbrazët sa Merkel. Linja zyrtare e partisë, siç është shprehur nga AKK, kryetari aktual i detyrës, është se nuk duhet të ketë ‘asnjë luftim’ dhe ‘asnjë betejë të përgjakshme’. Dhe kështu, secili kandidat është përpjekur të thotë sa më pak të jetë e mundur. Kurdoherë që njëri prej tyre - zakonisht Merz, i preferuari i konservatorëve dhe krahut rinor të partisë - thotë diçka qoftë edhe pak e diskutueshme, të gjithë gulçojnë. Për shembull, kur u pyet nëse ai do të kishte një problem me një kancelar LGBT, ai tha: ‘Jo. Lidhur me çështjen e orientimit seksual, për sa kohë që është brenda ligjit dhe nuk prek fëmijët - gjë që në këtë pikë, për mua, do të ishte një limit absolut - nuk është një çështje për diskutim publik. 'Ai më vonë kërkoi falje për çdo vepër e mundshme.

CDU mund të jetë në një ngecje, por problemet e Gjermanisë janë në rritje. Përveç pandemisë, industria kryesore e Gjermanisë - prodhimi i makinave - po lufton. 2020 përfundoi me një nga skandalet më të mëdha të mashtrimit në historinë tonë: katastrofa Wirecard, e cila arrin deri në kancelari. Pastaj është gjendja e tmerrshme e partnerit aktual të koalicionit CDU - Social Demokratët (SPD) - dhe sfida e vazhdueshme për partitë e krijuara nga AfD. Megjithatë themelimi i CDU-së është i dëshpëruar të mbajë formulën e suksesshme të Merkel për aq kohë sa të jetë e mundur, që do të thotë të ndiqni politika që adresojnë shqetësimet e klasës së mesme të Gjermanisë, pa marrë parasysh çfarë. Falë shkatërrimit të SPD, rrjedha e re kryesore konsiderohet të jetë e zeza-jeshile (ngjyrat e partisë së CDU dhe Partisë së Gjelbër). Megjithëse shumica e votuesve mund të mos identifikohen si të gjelbërta të zeza, CDU shpreson se këtu mund të gjendet një shumicë, sado e pakët. Dhe kjo është arsyeja pse mund të ketë ndonjë të vërtetë në pretendimin e Merz se udhëheqja e partisë kishte shtyrë konferencën e saj të planifikuar në tetor për të dëmtuar shanset e tij, pasi ai është kandidati më skeptik i politikës së gjelbër.

Falë grindjeve në prapaskenë të CDU-së, ka shumë pak debate publike. Media duhet të mbështetet në spekulime të pafuqishme, të tilla si nëse ministri i shëndetësisë Jens Spahn mund të bëhet kancelar - pavarësisht pengesave në programin e vaksinimit të Gjermanisë, dhe pavarësisht se nuk e vunë veten publikisht përpara. Para Krishtlindjeve, kishte raporte se Röttgen mund të merrte drejtimin e partisë, vetëm për të lejuar Markus Söder, kryeministrin aktual të shtetit të Bavarisë, të bëhej kancelar. Söder gjithashtu mendon se ‘një koalicion konservator-jeshil’ është option opsioni i favorizuar ’i të gjithëve. Certainlyshtë sigurisht e vërtetë që Söder ka bërë zhurmat e duhura për krijimin: ai ka kërkuar kuota për gratë, ndalim të motorëve me djegie, vendosjen e veprimeve klimatike në kushtetutën e Gjermanisë, etj.

Por, a do të fitojë ndonjë prej këtyre kandidatëve mbi votuesit? Për vite, CDU ka ikur me ngatërresat. Dhe tani frika nga një epokë pas Merkel është e dukshme. Edhe bllokimi nuk mund ta fshehë krizën ekzistenciale të CDU-së.


"Brexit" i Sabine Beppler-Spahl - Zgjimi Demokratik në Britaninë e Madhe është në qarkullim tani. Foto nga: Getty.

26 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page