Gruaja prej shiu


  Istref Haxhillari

  Qielli i ngarkuar dhe shiu hollak që nisi të spërkaste shtruar tokën nuk i pengonte njerëzit të dyndeshin në dyert e tregut të madh. Makinat dhe këmbësorët zhurmonin si zgjoje bletësh, shitësit rreshtuar trotuareve ftonin blerësit me vështrime të përvuajtura mikluese. Tarracat e pallateve shndrisnin nga lagështia.

  Në sheshin para magazinës së frutave më tërhoqi vëmendjen një grua e gjatë me flokët lidhur prapa. Nuk ngutej të hynte në ndonjë strehë si të tjerët, sfidonte shiun me qëndrim të shpenguar prej zonje nazike, përkëdhelte me sy piklat e ujit, zgjaste buzët, i lëpinte gjithë ëndje. Kisha përshtypjen se e njihja, po tamam nuk më kujtohej.

  “Tërë kjo grua, - thashë me vete, - e le veten të laget kot së koti.”

  E ndoqa një copë herë me sy, duke përtypur habinë. E largova nga mendja sapo u ndodha ballë mikut tim të hershëm Kaçit që i shtynte ditët fillikat me brengën e thinjur të humbjes së gruas dhe djalit. Sillej rrotull pa çadër, rrobat i qenë lagur.

  Sa herë e shihja ma këpuste shpirtin.

  - Ej, ç ’kemi! - e përshëndeta.

  U kthye gjithë hutim.

  - Nuk te njoha - m'u gjegj duke shkundur shiun nga supet e varur.

  - Qenke bërë ujë! - e qortova butësisht.

  Tundi kokën, më shtiu atë vështrimin qelibar prej fëmije të pafajshëm. Flokët e rralluar që ruanin ende dallgëzimin e dikurshëm, balli i gjerë me rrudha të lehta, jepnin imazhin e burrit fin, po mjekra e rritur, pantallonat e pahekurosura, xhaketa gjithë zhubra e tregonin në pikë të hallit.

  - Hë, si je? - e pyeta sa më qetë munda.

  - Mirë të themi.

  - Shëndeti?

  - Oh! - qeshi i çuditur, thua po e pyesja për diçka të parëndësishme. Mbase nuk qe fare e qeshur dhe mua më erdhën në vesh gjurmët e gazit të dikurshëm.

  - Me se merresh? - u orvata sërish ta nxjerr nga apatia.

  - Punojmë vreshtin me Gjergjin, - u përgjigj sikur recitonte.

  Ma thoshte sa herë e takoja. Harronte a donte të cekte të vetmin përjetim të ditëve pa ngjyrë, vështirë ta ndaje.

  - Shumë mirë, - i thashë, - mbush kohën.

  - Sot e krasitëm. Lëngu rridhte lumë si gjak i lig, do të ketë goxha prodhim sivjet.

  - Sigurisht.

  U gëzua, sido që e dinte se unë s’kisha haber nga kultivimi i hardhive.

  - I kemi bërë tërë atë hyzmet, mirëpo ky shi i zgjatur mund të na dëmtojë, si mendon ti? - më shikoi ngultas.

  - Nuk besoj, me gjithë atë punë!

  - Ashtu thotë edhe Gjergji.

  Si të pendohej që foli gjatë, e qepi gojën, u krodh në botën e vet të errët, zaptuar nga heshtja dhe mospërfillja.

  E zura për krahu, i rashë shpatullave si dikur.

  - Pimë kafe? - bëra me kokë nga klubi çobankave.

  Seç pëshpëriti nëpër dhëmbë, s’e mora vesh, mbase ndjesë për kohën time.

  - Unë s’kam si e shtyj, - shtoi pas pak.

  Zumë tavolinën e lirë afër dritares. Pata qenë nja dy herë. Zhytur mes pallateve bari mezi shquhej, po pijanecët me moshë të re e dinin. Pasi hidhnin ca gota nëpër klubet e tjera, afër mbrëmjes përfundonin aty. E vetmja stoli e barit qenë çobankat. Më e vjetra kaluar të pesëdhjetat, po fytyra e pudrosur, sytë e mëdhenj katran, vetullat e ngritura, krijonin përshtypjen se ende mund të jepte. Kamerierja më e re, një stërhell zeshkane me nishan të madh ngjyrë ndryshku në mollëzën e majtë solli porosinë. I shkela syrin, qeshi plot kuptim. Dikur Kaçi lëshonte batuta të kripura, tani as e vuri re, nisi të rrufisë kafen siç ia shërbyen.

  - Sheqerin! - e kujtova.

  - Oh, pa shiko!

  Mori paketën e sheqerit, e grisi me ngathtësi pleqsh. Teksa mundohej ta shtinte në filxhan, gjysmën e lëshoi mbi tavolinë.

  - M ’u derdh, - u shfajësua.

  - S’ka gjë, e pastron ajo, - tregova zeshkanen me nishanin petashuq sa një lajthi në faqen e majtë.

  Kamerierja çatisi me pecetë në dorë, fshiu mbulesën, i buzëqeshi për ta inkurajuar, u largua duke tundur vithet tërë lezet.

  Ai nuk e ngriti kokën.

  - Kemi punuar, jo shaka, - ndryshova bisedë.

  - Eh, - bëri me dorë një gjest shpërfilljeje, - ikën ato.

  Nga banaku çobankat vështronin rrugën përmatanë dritares. Burra e gra nxitonin me çanta dhe qese plastike në duar, piklat e shiut u qëndisnin shpatullat.

  - Sa njerëz!

  Zëri erdhi i mbytur si nga larg, fjalët të zvargura.

  - Çfarë the? - e pyeta.

  - Jo, jo, asgjë.

  Nuk më ra ndërmend ndonjë gjë tjetër dhe mbetëm me sytë nga rruga.

  Midis kalimtarëve u shfaq gruaja misterioze me gërshetin mbledhur topuz prapa zverkut. Ecte me nge, hidhte sytë përqark, sikur grishte dikë të largët, luante me piklat e ujit që vareshin flokëve të vesitur.

  “Gruaja e shiut!” - habita.

  Këto fjalë i përsërisja hera-herës me vete që kur e pashë së pari në sheshin e pazarit. Seç më krijonte një gjendje dëshpërimi. Ashtu e gjatë, pa çadër, e lagur, më ngacmonte kujtesën si vegim i vjetër absurd.

  Për habinë time Kaçi u çlirua nga apatia, u zgjat mbi tavolinë, e ndoqi gjithë ankth, derisa u zhduk pas kthesës. Sytë e skuqur, të thatë, më futën dridhmat. Vajtonte në heshtje. Madje nuk dukej se vajtonte. Ndoshta lotët i patën shterur prej kohësh dhe s’mund të qante ndryshe.

  - Ç ’ndodhi? - e pyeta.

  Më vështroi një copë herë i dyzuar.

  - S’ka gjë, - i thashë, - mos u verë në siklet.

  U koll të qëronte zërin, më kapi dorën si të mbahej mos rrëzohej.

  - Çdo natë e shikoj ëndërr, - tha si t’i fliste vetes, - nganjëherë ditën syhapur.

  - Çfarë shikon?

  - Atë gruan.

  - Je i sigurt?

  Miratoi me kokë.

  - Si shfaqet?

  - Del përpara, hap krahët, nuk më le të kaloj.

  - Të flet?

  - Pritmë thotë, pastaj harron, largohet pa kthyer kokën.

  - Kaq?

  - Mbrëmë pyeti: “Ku e ke djalin?”

  Ktheva kokën nga ana tjetër të mbajta lotët.

  - Ia ke thënë Gjergjit? - m ’u dha ta pyes ashtu kot sa për të mos e lënë gjatë në dhimbjen e vet.

  - Jo, jo, - u çel, - vreshti do punë, jo llafe.

  Shiu pushoi, rrezet e diellit mësynë dritaren, i përkëdhelën ballin e vrarë, flokët me dredha të shprishura, supet e lagur.

  - Si thua dalim tani? - e pyeta.

  - Dalim, - u përgjigj.

  I ramë qark tregut, kërkuam gruan e gjatë me flokët lidhur topuz prapa kokës.

  Nuk e pamë më.

  Treti bashkë me shiun.

  Nga vëllimi me tregime “GRINATA”

  25 views

  Shkrimet e fundit