top of page

BUKURIA E DHIMBJES


BUKURIA E DHIMBJES

(Duke lexuar librin”Diskursi i Bukurisë së Dhimbjes në krijimtarinë e Uran Butkës” shkruar nga Dr Fatmir Terziu)Si gjembat me mprehtësinë e tyre,

mbrojnë lulet e bukura të trëndafilit,

dhe njerzit e mirë me zemër të çiltër,

vrasin trishtimin i japin bukuri dhimbjes!

Dhimbja zgjat dorën kërkon të rrëfehet,

nuk don të humbasë nëpër labirinthe,

zemra e çiltër dhimjes ja din të vërtetën,

vret trishtimin e saj dhe i jep bukurinë!

E mos u habitni aspak o njerëz,

se dhe dhimbja paska bukuri,

dhimbja sado e rëndë të jetë,

kur ka dinjitet trishtimit i bën sfidë!


@Xhavit Gasa

Plazhi i Currilave Durrës 

07/ 08/2019..!

6 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page